Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da 2 daha

’da, perşembe gecesi 6.2 ile sallanan Kyuşu Adası’nda, son 2 günde de, 7.3 ve 5.4 büyüklüğünde 2 daha meydana geldi. 3 depremde 43 can kaybı var. Enkaz altındakileri kurtarmak için zamana karşı yarış ise sürüyor

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Japonya’da 2 deprem daha
'nın güneyindeki Kyuşu Adası'nda perşembe günü meydana gelen ve 10 kişinin ölümüne, 800 kişinin de yaralanmasına neden olan 6.2 büyüklüğündeki in ardından, bölgede iki büyük deprem daha yaşandı. Cumayı cumartesine bağlayan gece ada 7.3 büyüklüğündeki bir depremle ikinci kez sallandı. Deprem sonucu en az 33 kişi yaşamını yitiriken bin 500 kişi yaralandı. Dün sabah da Kumamoto bölgesinde 5.4 büyüklüğünde üçüncü bir deprem yaşandı. Son iki sarsıntının artçı şok değil bağımsız depremler olduğu vurgulanırken, 3 depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 43'ü buldu. 80'i ağır 2 bin 300 kişi de yaralandı. Yüzlercesi de enkaz altından kurtarılmayı bekliyor.

TARİHİ KALE YIKILDI
Baş Kabine Sekreteri Yoşihide Suga, enkaz altında en az 23 kişinin kaldığını bildirdi. İkinci depremde Kumamoto kentindeki binaların hasar gördüğü ve bazı köprülerin yıkıldığı açıklandı.
Arama-kurtarma ekipleri zamana karşı amansız bir mücadeleye girişti. Enkaz altında kalan insanları kurtarmak için 25 bin asker, 3 bin polis memuru ve 20 bin sivil savunma gücü seferber oldu.
Dünkü depremde tarihi Kumamoto Kalesi de zarar gördü. Kalenin istinat duvarının çöktüğü ve ana binada hasar oluştuğu açıklandı. 1607 yılında feodal bir yönetici olan ve 'nın birleşmesinde rol oynayan olan Kiyomasa Kato tarafında yaptırılan kale birçok depremi atlatmış ve 1960'ta restore edilmişti.

YANARDAĞ DA FAALİYETE GEÇTİ
Ülkede yayın yapan Asahi TV, 80 yaşındaki bir adamın enkaz yığınlarının altından çıkarıldığını bildirdi. Sarsıntıların ardından 165 artı şok yaşandı. 70 bin kişi evlerinden tahliye edildi. 200 bin ev elektiriksiz, 410 bin ev susuz kaldı.
Merkez üssü Kumamoto bölgesi olan sarsıntının ardından, 1592 metre yüksekliğindeki Aso Yanardağı da faaliyete geçti. Volkanda küçük çaplı bir patlama meydana geldi. Japon medyası yanardağdan çıkan dumanların 100 metre yükseldiğini bildirdi. Patlamanın ardından alarm seviyesi 2'ye çıkarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya’da 2 deprem daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN