Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mültecileri uçağıyla ’a götürdü

Papa Francis, Midilli adasındaki mültecileri ziyareti sırasında “Avrupa, mültecilerin sayı değil, insan olduklarını görmeli” dedi. Papa, sembolik olarak 12 mülteciyi ’a götürdü

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Mültecileri uçağıyla Vatikan’a götürdü
Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile Fener Rum Patriği Bartholomeos, Midilli Adasındaki göçmen kamplarını ziyaretleri sırasında ülkelerine seslenerek savaş mağduru göçmenlere gönüllerini ve kapılarını açmaları mesajını verdi. Yoğun güvenlik önlemleri ve dünya basınının büyük ilgisi altında gerçekleşen Papa ile Patrik'in ziyaretinde duygusal anlar yaşandı. "Sınırlar açılsın" yazılı pankartlar taşıyan binlerce göçmen arasından Papa'nın ayaklarına kapananlar ve ağlayanlar oldu. Göçmenlere seslenen Papa, "Buraya sizi dinlemeye, sesinizi dünya ülkelerine duyurmaya geldik. İnsanoğlu, göçmenlerin çektiği ıstırabı anlamalı. Avrupa, göçmenlerin sayı değil, insan olduklarını görmeli. Bu alanda yapmamız gereken çok şey var. Ümidinizi kaybetmeyin" dedi. Papa ile Patrik, daha sonra Ege'de hayatını kaybeden göçmenler için dua ettiler ve denize çelenk attılar.

BM'DEN ZENGİN ÜLKELERE SIĞINMACI ÇAĞRISI!

TÜRKİYE'Yİ ÖVDÜ
Papa, göçmenleri kabul etmek istemeyen bazı Avrupa ülkelerine güçlü bir mesaj vermek için Midilli'den 12 mülteciyi 'a yerleştirmek için uçağına aldı. Mülteciler, Papalığın geçen hafta içinde adaya gönderdiği bir heyet tarafından ve kura usulü ile seçildi. Bu sembolik hareketi ile mülteci kabul etmek istemeyen bazı Hıristiyan ülkelerin kendisini örnek almalarını isteyen Papa, "Burada ve Yunanistan (Avrupa Birliği) arasındaki anlaşmalara ilişkin siyasi bir spekülasyon yok" dedi. Papa'yı karşılayan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise bazı AB ülkelerini eleştiren kısa konuşmasında, "Kendilerine Hıristiyan diyen bazı Avrupa ülkeleri, savaş mağdurlarını kabul etmemek için sınırlarına duvarlar örüyor. Bu insanlık dramını anlamak istemiyorlar. Bu ziyaretiniz bu nedenle çok önemlidir" dedi. Papa Midilli'den ayrılmadan önce yaptığı veda konuşmasında ise Avrupa ülkelerine seslenerek, Midilli ve Türkiye'yi ima ederek, komşu ülke halklarının göçmenlere gösterdikleri yardım ve şefkati örnek almalarını istedi.

PAPA İLE GÖRÜŞTÜ
ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adaylığı için Hillary Clinton ile yarışan Bernie Sanders, Vatikan'da Papa Francis ile görüştü. Vatikan'a Papa'nın daveti ile gitmediğini ve amacının Papa'nın desteğini almak olmadığını söyleyen Sanders, "Papa çok iyi bir insan. Dünya meselelerini ve adaletsizlikleri konuştuk" dedi. Papa'nın Midilli'ye geçmesinin ardından Sanders da Vatikan'da ekonomi ve sosyal adalete dair bir konferansa katıldı. Midilli dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papa, Sanders'ı desteklediği iddialarını da reddetti. Papa, "Eğer bir selam vermeyi siyasetle karıştırıyorsanız, psikiyatriste gitmenizi öneririm" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mültecileri uçağıyla Vatikan’a götürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN