'taki askeri varlığını artırıyor

'nin terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında 'a 217 asker ile 8 Apaçi helikopter göndereceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 18.4.2016 20:54 Güncelleme Tarihi: 18.4.2016 21:04
ABD Irak'taki askeri varlığını artırıyor
Savunma Bakanlığı yetkilileri, ordusunun muhtemel Musul ve Rakka'yı DAEŞ'ten kurtarma operasyonunda ABD ordusunun destek ve yardım etmesi amacıyla bu ülkeye çoğunluğu askeri danışman olarak görev yapacak 200'den fazla askeri personel ve 8 taarruz helikopteri gönderileceğini kaydetti.

Askeri yetkililer, Irak'a gidecek askerlerin çoğunun özel kuvvetlere bağlı birimlerden olacağını, geri kalanların ise eğitici, askeri danışmanların güvenliğini sağlayacak korumalar ve helikopterlerin bakım ekibi olduğunu kaydetti.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak ordusundaki cephe hattına yakın birlik ve taburlara ABD'li askeri danışmaların gönderilmesi kararının Amerikan askerlerini ''çatışmaya yaklaştıracağını'' ancak bu danışmanların güvenliğini sağlamak için korumalar da görevlendirileceğini aktardı.

Carter, Bağdat havalimanında ABD askerlerine yaptığı konuşmada, Irak'a ek bir roket topçu sistemi de göndereceklerini ifade etti.

Carter, asker artırma kararını Irak'ta DAEŞ karşıtı koalisyonun komutanı ABD'li General Sean MacFarland, Başbakan Haydar el-İbadi ve Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi ile yaptığı görüşmelerin ardından açıkladı. Amerikan Savunma Bakanı, ülkesinin DAEŞ'e karşı mücadeleyi yoğunlaştırma konusunda Irak hükümeti ile hemfikir olduğunu açıkladı.

Irak'ta DAEŞ örgütünün etkinlik kazanmasının ardından bu ülkedeki askeri varlığını artıran ABD, bu ülkeye daha çok eğitimci ve danışman düzeyinde askerlerini göndermiş, ancak cephe hattına bu kadar yakın askeri alanlara personel yollamamıştı.

Öte yandan Irak'taki kara birliklerine hava desteği sağlayacak ve hassas silahları taşıyacak Apaçi helikopterlerini de Amerikan askerlerinin kullanacağı belirtildi.

Irak, Ramadi'nin geri alınması operasyonunda Apaçi helikopterlerini kullanmayı reddetmişti.

Telefonla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile de konuşan Carter, ABD yardımının Irak'ın kuzeyindeki Peşmerge güçlerine de uzanacağını, ülkesinin Kürtlere zaman içinde 415 milyon dolar yardım yapacağını belirtti.

ABD'li General Sean MacFarland, gazetecilere 415 milyon doların Peşmerge kuvvetlerinin yiyecek ihtiyacını karşılamak için kullanılacağını aktardı.

ABD'li askeri ve savunma yetkilileri, uzun süredir DAEŞ'in elinde bulunan Musul'u geri kazanmanın önemli ancak zorlu olacağını, terör örgütünün bölgenin her yerini mayınlarla döşediğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Irak'taki askeri varlığını artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN