Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaya ders vermek kolay

SABAH, insan hakları konusunda dünyaya eleştiriler savuran ’nin hapsettiği siyasi mahkûmların hikayelerine mercek tuttu

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Dünyaya ders vermek kolay
Fransız basınında geçen hafta yer alan bir haberde 'de 500'ün üzerinde siyasi nedenlerle hapsedilmiş mâhkum olduğu iddia ediliyordu. SABAH'ın yaptığı araştırma ise ABD devletinin pek çok aktivisti ya da şiddetle ilişkisi olmayan kişileri politik gerekçelerle tutukladığını da gösteriyor. Bunun yanında Amerikan solunun "siyasi mahkum" olarak değerlendirdiği bir kısım zanlının ise 60'lı ve 70'li yıllarda ırkçılık karşı hareketin üyeleri olduğu ve bir şekilde FBI ya da polisle çatışmaya girdiği görülüyor. Sol gruplar tarafından şiddete karışan pek çok ismin yargılamasının adil olmadığı, yalan ifadeye başvurulduğu yahut eksik delille onlarca yıl hapis cezasına çarptırıldığı da iddia ediliyor. Tüm bunlar içerisinde gerçekten de "siyasi mahkum" diyebileceğimiz 5 kişinin profili ise şöyle:

ABD MEDYASI YÜZLERCE KİŞİNİN GÖZALTINA ALINIŞINI GÖRMEDİ

BRADLEY MANING

ABD Ordusu'nun Irak'ta gazetecileri nasıl bombaladığını gösteren video ve ABD Dışişleri'ne ait yazışmaları sızdırdığı için 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı. ABD yasalarına göre suç işleyen Manning, dünyanın geri kalanına göre ise bir kahraman.

BARRETT BROWN

Anonymous hacker grubunun Stratfor adlı düşünce kuruluşundan elde ettiği veritabanının linkine makalesinde yer veren gazeteci Brown (33), geçen ocak ayında 63 ay yani 5 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ise yıllık olarak hazırladığı hapisteki gazeteciler listesinde Brown'a yer vermiyor.

AAFIA SIDDIQUI

ABD'nin prestijli Massachusetts Teknoloji Enstitütüsü'nden mezun nörolog Aafia Siddiqui'nin ABD'de tutuklu bulunması oldukça ilginç bir hikayeye dayanıyor. Pakistan'a 2003'te yaptığı ziyaret sırasında kaçırılarak Afganistan'a götürülen Siddiqui, Afgan polisi tarafından tutuklandı. Sorgusunda ABD'li yetkililere direnen Siddiqui bir ABD'li tarafından vuruldu. Siddiqui daha sonra tedavi için ABD'ye getirildi ve o zamandan beri hapiste tutuluyor. Pakistan devletinin kahraman olarak gördüğü Siddiqui'nin, ABD yargı sistemine dair umudunu kaybettiği belirtiliyor.

DR. RAFIL DHAFIR

Muhtaçlara Yardım adlı yardım vakfı ile ABD yaptırımları altında insanî yardım sıkıntısı çeken Irak'a milyonlarca dolarlık yardım ulaştıran Dhafir, ABD'nin Irak'ı işgal etmesinden hemen önce, Şubat 2003'te tutuklandı. Onkoloji Doktoru Dhafir'in yardım faaliyetleri, yaptırımları ihlal olarak görüldü ve 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABDELHALEEM ASHQAR

2007 yılında Hamas'a para gönderdiği suçlamasıyla tutuklanan eski Howard Üniversitesi Profesörü Ashqar, bu suçtan beraat etmesine rağmen Hamas üyesi olmakla suçlanan birisi aleyhine ifade vermeyi reddettiği için ceza aldı. Mahkemenin çalışmasına engel olma suçundan 11 yıla mahkum edilen Ashqar, bu alanda en uzun süre ceza almış kişi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya ders vermek kolay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN