32 DAEŞ militanı öldürüldü

Giriş Tarihi: 19.4.2016 17:49 Güncelleme Tarihi: 19.4.2016 19:16
32 DAEŞ militanı öldürüldü

DAEŞ, Kuzey 'ta Türk askerinin de olduğu Başika Kampı'nı korumakla görevli bir Türk tankını yle vurdu. Saldırıda can kaybı ya da yaralanan olmadı. Saldırıyı gerçekleştiren DAEŞ'lilerin binası havaya uçuruldu, operasyonda 32 DAEŞ'li öldürüldü.

DAEŞ, bugün Başika Kampı'nı korumakla görevli Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait M-60 tankını, bir tanksavar siyle vurdu.Tankın paletine çarpan füze daha sonra periskopa zarar verdi.Saldırıda can kaybı ve yaralanan olmazken tank da önemli bir yara almadı.

Saldırının ardından kampı korumakla görevli atış destek bataryaları DAEŞ hedeflerine karşılık verdi.DAEŞ'LİLERİN OLDUĞU BİNA HAVAYA UÇURULDU

Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren IŞİD'lilerin binası havaya uçuruldu.

32 DAEŞ'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

Başika'da DAEŞ'in Türk tankına düzenlediği saldırının ardından, IDAEŞ'lilerin bulunduğu bölgeye atışlar yapıldı. 32 IŞİD'li etkisiz hale getirildi.

Genelkurmaydan 'tank' açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri, Başika'da DAEŞ tarafından vurulan tank ile ilgili açıklama yaptı

TSK'nın açıklaması şöyle;

18 Nisan 2016 tarihinde saat 16.15 sularında BAŞİKA bölgesindeki GEDU Üs bölgemizin 4-5 km ilerisindeki İleri Emniyet unsurlarımızın yer aldığı bölgeye DAEŞ unsurlarınca CORVET tipi Tanksavar silahı ile saldırıda bulunulmuş, saldırıda tank üzerinde bulunan reaktif zırhlar (tankın ana gövdesini ve merminin içeri nüfuzunu önleyen özel bir zırh sistemi) mermiyi püskürtmüş ve tank ve içindekiler zarar görmemiştir.

Sadece reaktif zırhlar patlama etkisiyle havaya fırlamıştır. Periskopta hasar meydana gelmiştir. Görüntüde havaya fırlayan parçalar reaktif zırh parçalarıdır. Müteakiben aynı tank mevzi değişitirerek füzenin geldiği teras bölgesindeki teröristlerin bulunduğu binayı görerek atılan 8 mermi ile havaya uçurmuş ve 10 DAEŞ teröristi burada etkisiz hale getirilmiştir.

Bina ve civarındaki teröristlerden kurtulanlar orada bulunan araçlar (7 araç ve 4 motosiklet)) ile kaçmaya çalışmışlardır. Yapılan atışlarla 5 araç ve 3 motosiklet hareket halindeyken imha edilmişlerdir. Buradakilerle birlikte toplam 32 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Müteakiben bölgede tespit edilen DAEŞ hedefleri vurulmaya devam etmektedir.

Tank görüntüsünde sivil gözüyle bakıldığında büyük bir tahribat olabileceği izlenimi oluşması normaldir; ancak tankın reaktif zırhları hem tankın ana gövdesini hem de içindekileri korumuştur. Tek askerimizin burnu dahi kanamamıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
32 DAEŞ militanı öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN