'ye ilk taksiti Gaziantep'te mi ödeyecek

Giriş Tarihi: 19.4.2016 14:55
AB Türkiye'ye ilk taksiti Gaziantep'te mi ödeyecek

Merkel cumartesi günü Gaziantep'e geliyor. Ziyaret esnasında 3 milyar Euro'nun ilk taksitinin ödeneceği iddia edildi.

Avrupa Birliği'nin 'ye, Suriyeli mülteciler için kullanılması amacıyla vereceği ilk 3 milyar euro'luk fon paketinin ilk ödemesinin bu cumartesi günü Gaziantep'te başlayacağıöğrenildi.

Törende Başbakan Davutoğlu ve Merkel'inyanısıra, Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyon Başkan Yardımcısı Frans Timmermansda yer alacak.

AB ile arasında imzalanan ve bu ay uygulanmaya başlanan mutabakata göre AB, Suriyeli mültecilere harcanması koşuluyla Türkiye'ye 3 milyar euro'su bu yıl, diğer kısmı 2018'e kadar verilmek kaydıyla 6 milyar euro'luk bir kaynak sağlamayı öngörmüştü.

3 MİLYAR EURO'NUN İLK TAKSİTİ GAZİANTEP'TE ÖDENECEK

Reuters'te yer alan habere göre, AB'nin 3 milyar euro'luk ilk dilim fonunun uygulanması ile ilgili tören, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Angela Merkel, Tusk ve Timmermans'ın da katılımıyla 23 Nisan Cumartesi günü Gaziantep'te saat 15:00'te başlayacak.
Törende, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin şartlarının iyileştirilmesi için kullanılacak fondaki yatırımlar kamuoyuna duyurulacak.

GERİ KABUL ANLAŞMASI

Öte yandan, söz konusu mutabakata göre, Türkiye'den Yunan adalarına illegal yolla gidecek mültecileri geri alacak, AB de bunun karşılığında Türkiye'den aynı sayıda mülteciyi kabul edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Türkiye'ye ilk taksiti Gaziantep'te mi ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN