Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz Saray geri adım attı

Beyaz Saray'dan Suudi Arabistan'ı 11 Eylül saldırıları nedeniyle "egemenlik dokunulmazlığından" yoksun kalma tehlikesiyle yüz yüze getiren yasa teklifine açıklama geldi. Suudiler'in de 'deki 750 milyarlık finansal varlıklarını karşı koz olarak oynadığı tasarıya ilişkin Beyaz Saray'dan "Bu haliyle gelirse veto ederiz" denildi.

Giriş Tarihi: 19.4.2016 10:26 Güncelleme Tarihi: 19.4.2016 13:02
Beyaz Saray geri adım attı

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan'ın rolünün olduğunu ima eden ve bu ülkenin 'de yargılanmasının önünü açabilecek yasa tasarısının mevcut haliyle Beyaz Saray'a gelmesi durumunda Başkan Barack Obama'nın tasarıyı veto edeceğini belirtti.

Günlük basın brifinginde konuşan Earnest, ABD Kongresi'nde, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan'ın rolünün olduğunu ima eden ve Riyad yönetimine ABD'de dava açılabilmesi ihtimalini barındıran yasa tasarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Earnest, yasa tasarısının mevcut halinin Kongre'nin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi ve Senato'dan geçerek Başkan Obama'nın önüne gelmesi durumunda tasarının imzalanmasının söz konusu olmayacağını vurguladı.

Söz konusu tasarının mevcut haliyle Amerikan çıkarlarına uygun olmadığını savunan Earnest, bu haliyle tasarının, ABD'nin dünyanın dört bir yanındaki müttefikleriyle işbirliği yapmasını zorlaştıracak bir adım teşkil ettiğini belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN ABD'YE 750 MİLYAR DOLARLIK "TEHDİT"

Earnest, Suudi Arabistan'ın yasa tasarısı ile ilgili olarak ABD yönetimini "finansal olarak tehdit ettiği" iddiasıyla ilgili soruları da cevapladı. Ocak ayında Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nden geçen yasa tasarısının Riyad yönetiminde ciddi tepkiyle karşılandığını aktaran New York Times'ın haberine göre Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, önceki ay Washington'a yaptığı ziyarette Kral Selman'ın sert mesajını bizzat iletti. Haberde Suudi yönetiminin Obama'yı "Hazine bonoları dahil ABD'deki toplam 750 milyar dolarlık varlığını satmakla tehdit ettiği" iddia edildi.

Bu iddiayla ilgili açıklamasında Sözcü Earnest, Riyad yönetiminin böyle bir şey yapacağını düşünmediğini belirterek "Suudiler de en az bizim kadar, küresel finansal sistemin istikrarını korumanın iki ülkenin de ortak çıkarı olduğunun farkındadır" şeklinde konuştu.

Yabancı egemen devletlerin ABD hukukuna karşı dokunulmazlığı konusunun önemli bir uluslararası hukuk ilkesi olduğunu ifade eden Earnest, bu ilke sayesinde dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle iş yapılabildiğini anlattı.

KRAL SELMAN'DAN ABD'YE GÖRÜLMEMİŞ TEHDİT

KRAL SELMAN RESTİ ANKARA'DAN ÇEKTİ

Finans uzmanları ise bu büyüklükte bir satışın gerçekleşmesinin çok zor olacağını ve bu tür bir adımın Suudi Arabistan'a da en az ABD kadar zarar vereceğini belirtiyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de günlük basın brifinginde konuyla ilgili soruları cevapladı. Tasarının mevcut halinin ABD'nin çıkarlarıyla örtüşmediğini savunan Kirby, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin konuyla ilgili sözlerine de atıf yaptı. Kirby, Şubat ayında Temsilciler Meclisi'nde katıldığı bir oturumda Kerry'nin söz konusu tasarının kabul edilemez olduğunu söylediğini dile getirdi. Suudi Arabistan'ın, ABD'nin bölgedeki en önemli müttefiklerinden biri olduğuna işaret eden Kirby, mevcut tasarının bu ittifak ilişkisine zarar vereceğini vurguladı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray geri adım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN