Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ’in gelirleri yüzde 30 azaldı

Topraklarının, nüfusunun ve üretim tesislerinin önemli bir kısmını kaybeden DAEŞ, ekonomik darboğaza girdi. Örgüt ek kaynak yaratmak için halktan yeni vergiler toplamaya başladı

Giriş Tarihi: 19.4.2016
DAEŞ’in gelirleri yüzde 30 azaldı
ABD merkezli uluslararası danışmanlık merkezi IHS, terör örgütü DAEŞ'in aylık gelirinin 80 milyon dolardan 56 milyon dolara düştüğünü açıkladı. Örgüt gelirlerindeki yüzde 30'luk düşüşün iki ana sebebi olduğu kaydedildi: Vergi gelirlerindeki azalma ve üretimindeki kesinti.

DAEŞ'İN ELİNDEN KURTARILDI, TÜRKİYE'YE DÜŞMAN KESİLDİ

"2015 ortalarında DAEŞ'in aylık geliri 80 milyon dolardı. Mart 2016 itibariyle bu miktar 56 milyon dolara geriledi" açıklamasında bulunan IHS yetkilisi Ludovico Carlino "DAEŞ'in parasının yarısı, vergilerden ve el konulan mallardan geliyor" dedi. "Örgüt 2015 yazından beri topraklarının yüzde 23'ünü kaybetti. DAEŞ kontrolündeki alanlarda yaşayanların sayısı ise 9 milyondan 6 milyona düştü" ifadelerinin yer aldığı IHS raporunda "Ticaret yapacak, vergi verecek ve mallarına el konulacak insan sayısı azaldı" denildi.

KUR'AN BİLMEYENE CEZA

"Araştırmalarımıza göre DAEŞ, sivillerden para koparmanın yeni yöntemlerini buldu" diyen IHS yetkilisi Carlino, DAEŞ'in hüküm sürdüğü bölgelerde "yolun yanlış tarafında araba kullanma cezası", "şehirden dışarı çıkma cezası" ve "Kur'an bilmeme cezası" gibi uygulamaların yürürlükte olduğunu söyledi. Ekonomik darboğaza giren DAEŞ'in, kamyon şoförlerine ve esnafa da yeni vergiler getirdiği aktarıldı.

Örgütün raporuna göre DAEŞ'in petrol üretimi de günde 33 bin varilden 21 bin varile düştü. Bu alandaki yüzde 26'lık düşüş de uluslararası koalisyonun saldırılarına bağlandı. DAEŞ'in kontrolü altındaki hemen hemen tüm üretim merkezlerinin vurulduğu, bölgedeki altyapının ciddi manada zarar gördüğü kaydedildi. Raporda, örgütün bombalanan yerleri hızlıca tamir edebilme kapasitesinin bulunduğu açıklandı ve "Üretimdeki düşüş geçici" uyarısı yapıldı.

MUHALİFLER ERTELEDİ

li muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Heyeti ateşkes ihlalleri ve insani yardımların durması nedeniyle Cenevre'deki barış görüşmelerini tek taraflı erteledi. BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, heyetin Cenevre'de kalmayı sürdürerek teknik konuları BM çatısı altında değil dışarıda görüşmeye devam edeceğini açıkladı.

SAVAŞ İLAN ETTİLER

Suriye rejiminin 27 Şubat'ta yürürlüğe giren ateşkese rağmen sivillere yönelik saldırılarını artırdığını belirten muhalifler "Evlerinden olmuş sivillerin ve halkın yaşadığı bölgelere operasyonlar arttı. Artık bu operasyonlara silahla yanıt vereceğiz" açıklamasını yayımladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ’in gelirleri yüzde 30 azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN