Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rousseff’e soruşturma yolu açıldı

Giriş Tarihi: 19.4.2016
Rousseff’e soruşturma yolu açıldı

Ulusal Kongresi’nin alt kanadında yapılan oylamada, Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkında soruşturma açılması kararı çıktı. Rousseff, kendisinek omplo kurulduğunu söylüyor

'da Ulusal Kongre'nin alt kanadında önceki gece yapılan oylamada, Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in görevden alınması talebiyle hakkında soruşturma açılması kararı verildi. Ulusal Kongre'nin alt kanadında devlet başkanının yargılanmasının önünü açan gensoru oylaması, 137'ye karşı 367 "Evet" oyuyla kabul edildi. 7 milletvekili çekimser kalırken, 2'si oylamaya katılmadı. Bundan sonraki süreçte Senato tarafından oluşturulacak özel bir komite, Rousseff'in mahkemede yargılanmasının önünü açan gensoru önergesini görüşecek. Yolsuzluk davası açılıp açılmamasını oylayacak olan Senato'da, Rousseff'in aleyhine sonuç çıkması durumunda, devlet başkanının görevi 180 günlüğüne askıya alınacak. Bu süre zarfında Rousseff'in görevini, Devlet Başkanı Yardımcısı olan Michel Temer üstlenecek.

'KOMPLO KURULDU'
İşçi Partisi lideri Rousseff'in görevinden ayrılması halinde Temer'in 2018 seçimlerine kadar ülkenin yeni devlet başkanı olarak görev yapacağı belirtiliyor. Rousseff ise 2003-2010 yıllarına ilişkin yolsuzluk iddialarına karşılık, Temer ve kongrenin alt kanadının başkanı Eduardo Cunha'nın kendisine komplo kurduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rousseff’e soruşturma yolu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN