Sessiz operasyon

’da büyük yıkıma yol açan 7.8’lik sonrası yapılan arama kurtarma çalışmaları enkaz altında sağ insan bulma ümidiyle derin bir sessizlik içinde yürütülüyor. Enkazlar arasında dolaşan Devlet Başkanı Correa’nın açıklaması ise halkı üzdü: Ölü sayısı artabilir

Giriş Tarihi: 19.4.2016
Sessiz operasyon
Güney Amerika ülkelerinden 'da geçen cumartesi günü meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki de hayatını kaybedenlerin sayısı 351'e çıktı. Bölgeyi ziyaret eden Devlet Başkanı Rafael Correa "Kaç kişinin enkaz altında kaldığına yönelik henüz bir bilgi yok. Maalesef ölü sayısı artabilir" dedi. Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Glas, ülkenin 1979'dan bu yana yaşadığı en büyük depremde 2 bin 500'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. Depremden en çok etkilenen kentlerden biri olan Manta'yı ziyaret eden Glas, halka güçlü ve birlik içinde olmaları çağrısında bulundu. Enkaz altında kalanları bulmak için arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini vurgulayan Glas, "Enkaz altında kalanlardan gelecek ufacık bir sesi duyabilmek için sessiz olmalıyız. Halihazırda iş makinesi kullanamayız. Çünkü enkaz altındaki yaralılara çok büyük zarar verebiliriz. Hep birlikte dua edelim" diye konuştu. 10 bin asker ve 3 bin 500 polis arama kurtarma çalışmalarında görev aldı.

BİNLERCE EVDE ELEKTRİK VE SU YOK
Sarsıntının ardından meydana gelen 236 artçı şok halka üçüncü geceyi de sokakta geçirtti. Manta, Portoviejo ve Guayaquil, depremden en fazla etkilenen kentler oldu. Bu kentlerde binlerce eve elektrik ve su verilemiyor. Komşu ülkeler Peru ve 'da da hissedilen depremde çok sayıda bina yerle bir oldu. Guayaquil kentinde bir alışveriş merkezinin çatısının çöktüğü ve Manta'daki havaalanının kontrol kulesinin yıkıldığı bildirildi. Hırsızlık ve yağma gibi olayların önlenmesi için depremden etkilenen bölgelere takviye polis ve asker gönderildi. Ülke genelinde hidroelektrik barajlar ve petrol hatları önlem olarak kapatıldı. Dün ilk uluslararası yardımı yapan Meksika ve Venezüella haricinde, Avrupa Birliği, Kolombiya ve Peru'nun da bulunduğu birçok ülke Ekvador'a yardım gönderdi. Venezüella, Kolombiya ve Meksika ülkeye su gönderdikleri gemilerle kurtarma ekipleri ve arama köpekleri de yollayacaklarını açıkladı. Merkez üssü başkent Quito'nun 170 kilometre kuzeybatısında olan deprem 40 saniye sürmüştü.

Deprem sonrası evlerini boşaltan binlerce kişi geceyi sokaklarda geçiriyor.

Aralıksız devam eden kurtarma çalışmalarına siviller de destek veriyor.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa depremzede çocuklara sarılırken duygusal anlar yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sessiz operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN