Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman halkı çirkin saldırıya hayır dedi

Alman ZDF kanalında, Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içerikli bir şiir okuyan komedyen Böhermann ´a, Alman halkının da tepkili olduğu ortaya çıktı!

Giriş Tarihi: 20.4.2016 02:24
Alman halkı çirkin saldırıya hayır dedi

1050 Almanla yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasında sorulan sorulara verilen yanıtlardan ortaya çıkan en sarsıcı gerçek ise Alman Halkının önemli bölümünün, hakaretamiz bu şiirin içeriği hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan bir kanaat sahibi oldukları..

Bu şiirin içeriğinden haberdar olan Almanların büyük bir bölümü ise, şiirin hiciv sanatı ile alakasının olmadığını ve benzer içeriğe sahip bir buna benzer bir TV programının bir Türk komedyen tarafından Alman Cumhurbaşkanı'na karşı yapılması halinde kendilerini hakarete uğramış sayacakları yönünde..

ERDOĞAN'A ÇİRKİN HAKARETE GURBETÇİ TEPKİSİ

İşte Ethno-Forschung Germany şirketinin anketinden ortaya çıkan çarpıcı sonuçlar..

- Komedyen Böhermann ´ın Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında okuduğu şiirden ötürü yargı önüne çıkarılmasını destekliyor musunuz?

Evet Destekliyorum: 43%
Hayır Desteklemiyorum: 53%
Yorum Yok: 4%

ALMAN DEVLET TELEVİZYONUNDA ERDOĞAN'A ÇİRKİN SALDIRI

Halkın yarısından fazlasının şiir hakkında bilgisi yok

Böhermann ´ın Erdogan için okuduğu şiiri izlediniz veya okudunuz mu? İçeriği hakkında herhangi bir bilgiye sahip misiniz?

İzlemedim, okumadım, içeriği hakkında bilgi sahibi değilim: 54%
İzledim, okudum, içeriği hakkında bilgi sahibiyim : 43%
İlgilenmiyorum: %3

Komşunuz, iş arkadaşınız, ortağınız veya tanımadığınız bir yabancının size herkesin içinde yüksek sesle küfür veya hakaret etmesini nasıl karşılarsınız?

Yok sayarım, duymazdan gelirim: 6%
Asla tahammül edemem ve hukuk yolu ile hesabını sorarım: 78%
Ben de ona aynı dilden karşılık veririm 7%
Bu soruyu yanıtlamak istemiyorum : 9%

Eğer bir Türk komedyen herhangi bir Türk Televizyonunda Alman Cumhurbaşkanı Gauck için: Cumhurbaşkanı'na yazdığına benzer bir şiir okursa ve bu şiiri okurken fonda Alman Bayrağı dalgalanırsa kendinizi hakarete ugramış hisseder misiniz?

Evet, hakarete uğramış hissederim :66%
Ciddiye almam, umursamam: 31%
Yorum yok: 3%


Öte yandan Ethno-Forschung Germany Kamuoyu Araştırma Şirketi Genel Direktörü Zahit Mollaoğlu, yapılan bu araştırma sonucunda bazı ilginç verilere ulaşıldığını açıkladı.

'Medya Alman halkı üzerinde algı operasyonu yapıyor'

Mollaoğlu yaptığı açıklamada: ''Bu araştırmada ortaya çıkan en önemli gerçek; Alman dostlarımızın medya tarafından yönledirildiğidir. Son Böhermann olayında görüldüğü gibi başta Springer Grubu olmak üzere medyanın önemli bir bölümü Alman Halkı üzerinde bir algı operasyonu yapmaktalar.

Büyük bölümü şiire ait videoyu izlememiş

Araştırmamız gösteriyor ki: Böhermann ´ın okuduğu hakaretamiz şiirin mahkeme önüne çıkmasını istemeyen Almanların 54% ´ü bu şiire ait video görüntülerini izlememiş, başka herhangi bir platformdan da okumamış ve medya üzerinden dönen algılarla bir kanaat sahibi olmuşlar.

Bu %54'lük grubun içerisinde bulunan kişilere sorulan hakaret dolu benzer bir şiirin Alman Cumhurbaşkanı hakkında okunması halindeki tavrınız ne olur sorusuna ise %39 oranında cevap veren Almanlar ise bunu kendine yapılmış bir hakaret olarak kabul edeceğini beyan etmişler.'' şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman halkı çirkin saldırıya hayır dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN