Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li Brevik devlet aleyhine açtığı davayı kazandı

Giriş Tarihi: 20.4.2016 16:58
Norveçli seri katil Brevik devlet aleyhine açtığı davayı kazandı

li , devleti aleyhine hapishanedeki uygulamalar sonucu insani haklarının çiğnendiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı. Oslo mahkemesi devletinin Breivik’in insani haklarını çiğnediğini kabul etti.

2015 yaz aylarında devleti aleyhine açtığı davada cezasını çektiği hapishane koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin üç ve sekizinci maddelerine aykırı olduğunu iddia etmiş, mahkeme yaz aylarında yapılan duruşmalardan sonra kararını vermek üzere duruşmayı ertelemişti.

Breivik hapishanede yaşadığı tecrit koşulları ile dış dünya ile iletişiminin engellenmesi konusunu davaya taşımıştı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi üçüncü maddesi ''hiç bir kişinin işkenceye ve insan dışı muameleye maruz bırakılamayacağını'' sekizinci madde ise ''herkesin özel yaşantısına saygı ile iletişim hakkının kısıtlanamayacağını'' hükmediyor.

li avukat Thomas Horn dava sonucuna ilişkin yaptığı değerlendirmede Breivik'in devleti aleyhine açtığı davayı kazanması ile devletinin cezaevi koşulları ile ilgili düzenlemeleri gözden geçirmek durumunda kalacağını belirtti.

Anders Behring Breivik, 2011 yılı Haziran ayında hükümet binalarının bulunduğu bölgede patlattığı bomba sonucu sekiz, iki saat sonra da Sosyal Demokrat Parti gençlik örgütünün Ütoya Adası'ndaki yaz kampında açtığı ateş sonucu 69 kişiyi katletmişti.Kaynak: DHA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norveçli seri katil Brevik devlet aleyhine açtığı davayı kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN