Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Depremler bağlantısız

Giriş Tarihi: 21.4.2016
Depremler bağlantısız

Filipinli yer bilimci Renato Solidum; , Ekvador ve Vanuatu adalarında bir haftada meydana gelen depremlerin birbirinden bağımsız süreçler olduğunu açıkladı

Ekvador, ve Vanuatu... Dünyanın dört bir tarafından gelen şiddetli deprem haberleri bir anda akıllara "Gezegenimiz bir deprem dalgasıyla mı karşı karşıya?" sorusunu getirdi. Coğrafi yakınlık dolayısıyla tüm bu depremleri yakından takip eden Filipinler'den yer bilimci Renato Solidum ise "Yaşanan depremler birbirleriyle alakalı değil" açıklamasında bulundu. Filipinler Volkanbilim ve Sismoloji Enstitüsü'nde görev yapan Solidum "Bu depremler birbiriyle ilgisiz. Depremleri oluşturan fay hatları birbirlerine bağlı değil ve bu fay hatları birbirlerini etkilemez" ifadelerini kullandı. Depremlerin tümünün "Pasifik Ateş Çemberi" de denilen 'Pasifik Deprem Kuşağı'nda ve art arda gerçekleşmesi, bu çemberin çevresindeki ülkelerde gergin bir bekleyişe neden olmuştu.

NASIL OLUŞTULAR?
Ancak bilim insanları 'nın Kyoşo adasındaki depremlerin, 3 tabakanın arasında sıkışmış bir tabakadaki kırılma dolayısıyla meydana geldiğini söylüyor. Uzmanlara göre, bu 3 sarsıntı, çevre tabakaların basıncı sonucunda yaşanan kırılmadan kaynaklandı. Güney Amerika ülkesi Ekvador'daki 7.8'lik depreminse bir kıta tabakasının, bir diğer kıta tabakasının altına girmesi yüzünden yaşandığı belirtildi. Nisan ayının başından beri 6.9, 6.7 ve 7 büyüklüğündeki depremlerle sarsılan ada ülkesi Vanuatu'daki depremlerin de Solomon çukurunun çevresindeki plakların sıkıştırması sonucu yaşandığı kaydedildi. Bilim insanları dünyada meydana gelen tüm depremlerin yüzde 90'ının Pasifik Ateş Çemberi'nde meydana geldiğini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depremler bağlantısız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN