Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakanı'ndan açıklaması

Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, ülkesinin azınlıkların haklarını koruduğunu ve ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 21.4.2016 15:55
Gürcistan Başbakanı'ndan Ahıska Türkleri açıklaması

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde (AKPM) Genel Kurul'a hitap eden Kvirikaşvili, kabul ettikleri yasa ile, 'nden Sovyetler Birliği döneminde zorla sürgüne gönderilenlerin geri dönmesini sağladıklarını kaydetti.

AKPM Genel Kurulu'na hitabından sonra parlamenterlerin sorularını yanıtlayan Kvirikaşvili, AKPM Türk Grubu Üyesi AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu'nun Ahıska Türkleri ile ilgili sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Müslüman Ahıska Türkleri konusu. bu konuyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmiştir. 583 kişi geri döndü. 700'den fazla kişi vatandaşlık aldı. Gürcistan hükümeti, daha basitleştirilmiş usüllerle geri dönen Gürcü vatandaşlarının kabulünü 2010 yılında başlatmıştır." yanıtını verdi.

AKPM Genel Kurulu'na hitabında Gürcistan'ın üyeliği konusuna da değinen Kvirikaşvili, "Varşova Zirvesi için hazırlığımız devam ediyor. 'nun ortak savunma gücüne katkıda bulunmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Gürcistan Başbakanı, sonbaharda yapılacak seçimler ile ilgili olarak da, Venedik Komisyonu'nun çağrısını dikkate aldıklarını belirterek, seçimlerde katılımı arttıracak bir çalışma içerisinde olduklarını ve muhalefet partileri ile görüşmeleri sürdürdüklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gürcistan Başbakanı'ndan Ahıska Türkleri açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN