Türkiye'nin en iyi haber sitesi

eski Cumhurbaşkanı Wulff: Türk kökenli askerimiz olmasaydı...

eski Cumhurbaşkanı Wulff, "Bu kadar çok Türk kökenli askerimiz olmasaydı ordumuz bu kadar etkin olmazdı.'' dedi.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 01:44 Güncelleme Tarihi: 22.4.2016 02:20
Almanya eski Cumhurbaşkanı Wulff: Türk kökenli askerimiz olmasaydı...

Görevde bulunduğu sırada "İslam 'ya da aittir" sözüyle yoğun bir tartışma başlatan 'nın eski Cumurbaşkanı Christian Wulff, 'da akredite olan Yabancı Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen toplantıda, küreselleşme, terör ve savaşlardan kaynaklanan korkulardan dolayı çok sayıda ülkede artan bir milliyetçiliğin görüldüğünü belirtti.

"KİM, 'ALMANYA'DA, AVRUPA'DA İSLAM'I İSTEMİYORUM' DERSE, ANAYASAYA KARŞI HAREKET ETMİŞ OLUR"

Avrupa topraklarında dini sebeplerden dolayı çok savaşlar yaşandığını ve çok kan aktığını anımsatan Wulff, "Kim, 'Almanya'da, Avrupa'da İslam'ı istemiyorum' derse, anayasaya karşı hareket etmiş olur" dedi.

Medeniyetler çatışması yerine birlikte yaşamaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Wulff, bunun bir insani görev olduğunu ve bu tartışmanın Almanya'da yapılması gerektiğini belirtti.

BOZDAĞ: MERKEL'İ KUTLUYORUM

Wulff, 2010'da sarf ettiği "İslam Almanya'ya da aittir" ifadesinin ardından ülkede yoğun tartışmalar yaşandığına işaret ederek, "Eleştiriler oldu. Bazıları Müslümanlar aittir ama İslam değil diye ifadeler kullandı. Hayır, 3 milyon Müslüman ülkemizde yaşıyorsa o zaman onlar bu ülkede dinleriyle birlikte aitler ve inançları, İslam din dersi, imamların yetiştirilmesi ve merkezi yerlerdeki camileriyle buraya dahiller" dedi.

Almanya'da anayasayı savunan çok sayıda Müslüman'ın yaşadığına da dikkati çeken Wulff, "Bu kadar çok Türk kökenli askerimiz olmasaydı ordumuz bu kadar etkin olmazdı. Medyada, kültür alanında çok sayıda Müslüman göçmen aydın ülkemizi savunuyor ve temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

CAMİLER MÜSLÜMANLARIN PARALARIYLA YAPILDI

Wulff, Almanya'daki camilerin finansmanı konusunda görüşlerini dile getirerek, ülkedeki çok sayıdaki caminin Müslümanların maaşlarından tasarruf ettiği paralarla inşa edildiğine dikkati çekti.

Türkiye'den gelen imamların ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) cemiyetlerinin görünür bir şekilde terörden uzak olduklarını vurgulayan Wulff, Müslüman Türk cemiyetler ile DAEŞ terörizmi arasında herhangi bağı bilmediğini ifade etti.

Wulff, Suriye'de çatışmaların tüm ülkelerin katılımıyla sonlandırılması gerektiğini belirterek, "Suriye'de kalıcı bir barışın sağlandığı çözümde Esed'in yeri yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya eski Cumhurbaşkanı Wulff: Türk kökenli askerimiz olmasaydı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN