Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'daki sığınmacı krizi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, ’nin, Avrupa Birliği (AB) ile vardığı düzensiz göçmenlere ilişkin anlaşmayı başarıyla uyguladığını söyledi.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 15:15

Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya ve Arnavutluk dışişleri ve içişleri bakanları, Balkanlar'da sığınmacılar, sınır güvenliği ile ilgili işbirliği konularını görüşmek üzere Yunanistan'ın Selanik kentinde bir araya geldi.

İki gün süren görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kocias, dört ülke arasındaki görüşmelerde sığınmacı krizine karşı Avrupa değerleri temelinde mücadele edilmesi konusunda görüş birliğine varıldığını ifade ederek, ve AB arasındaki anlaşmanın olumlu sonuçlar getirdiğini belirtti.

Kocias, "Görüşmelerde göçmenlerin iade konusunu da ele aldık ve ile AB arasındaki anlaşmayı özel bir açıdan değerlendirdik. Tespit ettik ki, bu dönemde anlaşmayı, diyebilirim ki, başarıyla uyguluyor. Bu anlaşma ile Türkiye ve Yunan adaları arasındaki insan hareketliliği büyük oranda azaldı." dedi.

Bu konuda, olası olumsuz gelişmelere karşı alternatif bir plana ihtiyaç bulunduğunu dile getiren Kocias, "Buna rağmen, uygulamada boşluklar olabilir. Bu nedenle olası acil durumlar için de bir B planına ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Kocias, Selanik'te yapılan toplantının, Güneydoğu Avrupa bölgesinde ortak sınırları bulunan dört ülke arasında gerçekleştirilen ilk toplantı olduğuna işaret etti.

Görüşmelerde, sığınmacı kriziyle mücadele kapsamında Doğu Balkan ülkelerinin kurumsal kalkınmalarına katkı sağlanması ve AB fonlarından destek sağlanmasının ihtiyaç olduğu konusunda görüş birliğine varıldığını ifade eden Kocias, bu çerçevede dört ülke arasında altı ayda bir toplanacak ve acil durumlarda en kısa zamanda bir araya gelebilecek ortak daimi bir koordinasyon ve işbirliği mekanizması oluşturulmasının kararlaştırdığını açıkladı.

Kocias, "Bu işbirliği insaniyet temelinde, farklılığa müsamaha gösteren, vatandaşların güvenliğini sağlayan ve Güneydoğu Avrupa bölgesinin istikrarına katkı yapan ortak değerlere dayanıyor." dedi.

Avrupa'da sığınmacı kriziyle mücadelede, nüfusların kayıt altına alınması, taşınması, sınır güvenliği sağlanarak insan tacirleriyle etkin şekilde mücadele edilmesi ve yasal göçle ilgili doğru mekanizmaların oluşturulması gibi konuların görüşmelerin ana başlıklarını oluşturduğunu aktaran Kocias, bu kapsamda dört ülkenin gizli servisleri arasında yakın işbirliği yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'daki sığınmacı krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN