Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Obama'nın ziyaretinin ardındaki kirli plan

Diplomasi kaynaklarına göre Başkanı’nın Suudi Arabistan ziyaretinin perde arkasında ‘Şii blok’ kurma hedefi var. Obama Kral Selman’ı ikna etmek ve Türkiye ile ortak hedeflerinden uzaklaştırmak istiyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 07:51 Güncelleme Tarihi: 22.4.2016 10:03
İşte Obama'nın ziyaretinin ardındaki kirli plan

Başkanı Obama, Körfez Ülkeleri Komitesi (KİK) toplantısı için gittiği Riyad Havalimanı'nda sadece vali tarafından karşılanarak Kral Selman'dan net bir mesaj aldı. Peki ama Obama bugünlerde neden Suudi Arabistan'a gitti ve ABD ne talep ediyordu? 'Gölge CIA' olarak bilinen Stratfor'un geçen hafta yayımladığı yeni 'Şii-Sünni haritası', küresel üst akıldaki yeni Ortadoğu sınırlarını da açıklıyor gibi.

Obama, resmi açıklamalara göre hem KİK hem de ABD bankalarındaki 700 milyar dolarlık Suudi sermayesinin bu ülkeyi terk etme riskine ilişkin görüşmeler kapsamında ziyarette bulundu. Diplomasi kaynaklarına göre ise işin perde arkasında, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) kurduğu İslam Ordusu polis ve askeri teşkilat oluşturmasından Irak'ın Musul kenti ve Suriye'nin Halep ve Cerablus şehirlerinin akıbeti ve Sünni blok arasına yerleştirmek istenen Şii set kurma vardı.

OBAMA'DAN ARABİSTAN'A 750 MİLYAR DOLARLIK ZİYARET

AMAÇ İSLAMİYETE SET ÇEKMEK

Suudi Arabistan ve Türkiye; İİT, İslam Ordusu ve Serbest Ticaret Anlaşmaları ile stratejik ortaklık yolunda ilerlerken, Türkiye'yi ikna edemeyen ABD ise Halep, Cerablus ve Musul'un akıbeti konusunda Kral Selman'ın kapısını çalıyor. Türkiye ve ABD, Özgür Suriye Ordusu'nun Suriye'nin resmi muhalefeti olduğuna dikkat çekiyor ve sözde DAEŞ'in elinde bulunan bu Musul, Halep ve Cerablus'un bir oldu bittiyle Şii yönetimlere ve PKK/PYD kontrolüne bırakılmasına karşı çıkıyor.

Körfez Ülkeleri Komitesi'ne ilk kez katılan ABD Başkanı Barack Obama 'Aile Fotoğrafı'nda yer aldı. ABD Başkanı Riyad ziyareti sonrası dün akşam Londra'ya geçti.

BASRA-AKDENİZ Şİİ KUŞAĞI

ABD ve Rusya'nın bölgede İran, Irak ve Suriye yönetimleri ile anlaştığı görüşündeki İİT ülkeleri, Türkiye ile Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Mısır arasında uyduruk DAEŞ terör örgütünün yarattığı bir oldu bittiyle bir hat oluşturulmaya çalışıldığını düşünüyor. Musul, Halep ve Cerablus düşerse, İran, Irak ve Suriye'de Basra Körfezi'nden Akdeniz'e uzanan bir 'Şii Kuşak' oluşturmuş olunacak.

CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI

Peki ama 'Stratejik müttefik ABD', Türkiye ve Suudi Arabistan arasına neden bir Şii kuşağı oluşturmak istiyor? Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi ve Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, bölgede yaşanan sorunların pek çoğunun yanıtın da bu soruda olduğunu düşünüyor: "ABD yönetimi, Türkiye ve Arap liderler için hoş olmayan sözler kullandı ve bu ciddi rahatsızlık yarattı. Ancak artık cin şişeden çıktı. Artık, Ortadoğu ülkeleri Batı'nın kuru gürültüsüyle korkmuyor. ABD, bölge ülkelerinin kendisinden bağımsız proje üretmesinden rahatsız. En başta İİT'de alınan İslam Ordusu veya İslam polisi gibi kararlar, 'saf dışı edilme' korkusu yaşayan ABD ve küresel sistemi rahatsız etti. 'Türkiye ve Suudi Arabistan'da eksen kayması' haberlerinin nedeni de bu. Eksen kayarsa, Batı'nın da zemini kayıyor Ortadoğu'da. Obama'nın ziyaretinin, Halep ve Musul'u DAEŞ'ten temizlemek için yapılması planlanan büyük operasyondan önce olması dikkat çekici. ABD ve Rusya, Sünni İslam dünyası ile Türkiye arasına, adeta bir Çin Seddi örüyor. Amaç, İran'daki Şii hattını Musul ve Halep üzerinden Akdeniz'e kadar ulaştırmak ve Türkiye'nin güneyiyle bağlantısını kesmek. ABD ve Batı, bir ayağı topal Türkiye ister ki söylediklerinden çıkmasın. Türkiye, şu anda ulusal çıkarları için Obama'yı dinlemiyor"

ABD'DE DEĞİŞTİ ARABİSTAN'DA

CNN'e konuşan eski Suudi Arabistan İstihbarat Sorumlusu Turki Faysal'da Obama'nın Arabistan'a yönelik ağır eleştirilerine dikkat çekti. ABD'de bir değişim olduğunu belirten Faysal "Bizim bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor. Ortak çıkarlarımızın bir noktada buluşması nasıl sağlanır? Bütün bu soruları yeniden değerlendirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

GÖLGE CIA

'Şii kuşağı' oluşturan stratejik tahmin enstitüsü Stratford ve kurucusu istihbaratçı George Freidman, son 10 yıldır Türkiye ile ABD'yi 'çatıştıran' analizleriyle dikkat çekiyor. 'Gölge CIA' denilen Freidman, 2009'dan beri yayınlarında '2040 yılından itibaren Türkiye'nin Neo-halifeliğin merkezi bir imparatorluğa döneceğini' ve 'Gelecekte Japonya ile birlikte ABD'ye savaş açacağını' savunuyor.

HARİTA NE ANLAMA GELİYOR

Harita'daki en dikkat çekici nokta, 'Sünni' olarak belirtilen Sudan, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Katar, Ürdün ile yine 'Sünni' olarak dikkat çekilen Türkiye ve Pakistan arasında üç 'Şii ülke' yer aldığına vurgu yapılması. Stratfor'a göre, Suriye ve İran, nüfusları itibariyle 'Şii' iki ülke. Aynı şekilde, Yemen'de bir 'Şii' ülke olarak yer alıyor ve Suriye ve Irak'ta Türk sınırına yakın noktalardaki Musul ve Halep'te 'Çatışma alanı' olarak gösteriliyor.

Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Obama'nın ziyaretinin ardındaki kirli plan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN