Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da tartışmalı isim "baş kamu denetçisi" seçildi

'da, eski polis tümgenerali Tatyana Moskalkova "baş kamu denetçisi" seçildi.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 17:37

Rus insan hakları örgütleri, Moskalkova'nın baş kamu denetçisi seçilmesine tepki gösterdi. İnsan hakları savununucu gulagu.net sitesinin sahibi Vladimir Oseçkin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Moskalkova'nın bu göreve seçilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Oseçkin, "'da en fazla insan hakları ihlali İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerde gerçekleştiriliyor. Moskalkova'nın eski meslektaşlarının yasa dışı işlerini görmezden geleceğini rahatlıkla söyleyebilirim. İnsan hakları savuncuları kolluk kuvvetlerinin onların üzerinde kontrol sağlamasını engellemek için mücadele etti. Moskalkova'nın seçilmesi bu çabaları boşa çıkartıyor" dedi.

İnsan hakları savunucusu Alla Mamontova ise "Moskalkova'nın bu göreve insan haklarını korumak için seçildiğini de kim söyledi? Devlet makamları insan hakları savuncularının susmasını ister. Şimdi 'da insan hakları faaliyetleri boşa gitmiş olacak" şeklinde konuştu.

Daha önce uzun yıllar İçişleri Bakanlığında üst makamlarda çalışan, sonra ise Devlet Dumasına seçilen Moskalkova, insan hakları örgütleri tarafından ülkesinde sansür, basın özgürlüğünün engellenmesi ve toplum üzerinde devlet denetimini güçlendiren yasaların mimarı olarak nitelendiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da tartışmalı isim "baş kamu denetçisi" seçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN