Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuğrul Türkeş, ’de

Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş ’deki temaslarına devam ediyor. Dün Adaya giden Türkeş, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ve Yeni Kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Demokrat Parti (DP) Koalisyon hükümetinin ilk Bakanlar kururlu üyeleri ile bir araya gelmişti. Bugün ise KKTC İkinci Cumhurbaşkanı ve ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Talat’ı ile bir görüşme yaptı.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 14:46 Güncelleme Tarihi: 22.4.2016 14:49
Tuğrul Türkeş, KKTC’de

Türkeş Talat'ın ofisinde gerçekleşen görüşmede konuşan Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş, birkaç aydır Kıbrıs'ı ziyaret edemediğini anımsatarak, ziyaretleri çerçevesinde ilk olarak Cumhurbaşkanı Akıncı'yla görüştüğünü ve müzakerelerle ilgili bilgi aldığını söyledi. Türkeş, siyasi partilerin çalışmalarıyla ilgili de bilgi edinmek için ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirterek, dün de yeni kurulan hükümete hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdiğini, Talat'ı da ziyaret ederek siyasi değerlendirmelerini dinlemek istediğini belirtti.

TALAT: "BEN HALA UMUTLUYUM"

İkinci Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Talat da, son zamanlarda Güneyde gerçekleşecek seçimler nedeniyle, her ne kadar onlar kabul etmese de Kıbrıs konusunda bir yavaşlamanın sözkonusu olduğunu ifade ederek, uluslararası ilginin de Anan Planı dönemindeki gibi olmasa da, farklı boyutlarda yüksek olduğunu söyledi. Şu anki durumun güneydeki seçim geçilerek Rum tarafının konuya iyice konsantre olmasına bağlı hale geldiğini belirten Talat, "Ben hala umutluyum, 2016 kritik yıl" dedi. Kıbrıs konusunun yanı sıra kısa süre önce bir de hükümet değişikliği yaşandığını hatırlatan Talat, "Değişikliği diyorum çünkü bu hükümet bir yaşamadan bozuldu. Bir gün sabah uyandık UBP biz hükümetten çekiliyoruz dedi. Yeni hükümet arayışına girdi" dedi. Talat, kurulan hükümetin azınlık hükümeti olduğuna işaret ederek, hükümet programının bugün okunduğunu, pazartesi görüşüleceğini ve sonrasında da güven oylamasına gidileceğini anlattı. Önümüzdeki dönemde muhalefet partisi olarak görev yapacaklarını, hedefledikleri ancak gerçekleştiremedikleri reformları yapması halinde hükümete destek olacaklarını söyleyen Talat, son seçimden bugüne 3. hükümetin kurulduğunu, eğer güvenoyu alamazsa yeni bir hükümetin de kurulabileceğini kaydetti. Talat, öyle bir durumda bir seçim döneminde 4. Hükümetin kurulmuş olacağını, 50 yıllık çok partili sistem içerisinde 48 hükümet kurulduğunu söyleyerek, "bunlar artık şapkayı yere koyup sistemi ele almamız gerektiğini düşündüren şeyler" dedi. Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş temaslarının ardından yarın KKTC' den ayrılacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuğrul Türkeş, KKTC’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN