Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eurovision'dan çıkarıldı

Giriş Tarihi: 23.4.2016 15:30 Güncelleme Tarihi: 23.4.2016 17:49
Romanya Eurovision'dan çıkarıldı

, 2007'den bu yana birikmiş borçlarını ödemediği gerekçesiyle 2016 Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çıkarıldı.

Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU), 'da kamu yayıncılığı yapan Televiziunea Romana'nın (TVR) 16 milyon İsviçre frangı borcu bulunduğunu bildirerek, hükümetine borcunu ödemesi için 20 Nisan'a kadar süre tanımıştı.

EBU Genel Müdürü İngrid Deltenre, yaptığı açıklamada, Romanya devletinin kamu televizyonunun borçlarından yasal olarak sorumlu olduğunu ve borucunu ödemediği için yarışmadan çıkarıldığını bildirdi. Deltene, "Bu sorunu çözmeye yönelik bütün girişimlerimize karşı Romanya hükümetinden hiçbir yanıt alamamak çok hayal kırıklığına uğratıcıydı" ifadelerini kullandı.

EBU, 56 ülkeden 73 kamu yayıncısı kuruluşun üye olduğu ve kar amacı gütmeyen bir birlik ve devamı üyelerin aidatlarıyla mümkün oluyor.

Romanya, ayrıca Eurovision yarışmasından dışlanmanın yanı sıra EBU'nun üyelerine sağladığı Eurovision News ve Sports News programlarına erişim ve bazı spor karşılaşmalarının yayın hakları gibi hizmetlerden de yararlanamayacak.

Romanya'yı "Moment of Silence" şarkısıyla temsil etmeye hazırlanan 24 yaşındaki sanatçı Ovidiu Anton, sosyal medyadan "Sevgili dostlar, sonunda resmi bir yazı alabildim. Gülümsemeye ve kendimi hayal kırıklığına kaptırmamaya çalışıyorum ama bu haksızlık" paylaşımında bulundu.

EBU, sanatçının şarkısını elektronik ortamda indirilmek ya da dinlenmek üzere muhafaza edeceğini bildirdi.

Romanya, 1982 yılında şarkısının bir halk türküsünün bestesi olduğu ve orijinal sayılamayacağı gerekçesiyle yarışmaya alınmamıştı.

2016 Eurovision Şarkı Yarışması, 'in başkenti Stockholm'de Mayıs 2016'da gerçekleşecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanya Eurovision'dan çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN