Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambargo Gazzeli’yi canından bezdirdi

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Ambargo Gazzeli’yi canından bezdirdi
'in ablukası ve bombardımanları altında yaklaşık 2 milyon insanın hapis hayatı yaşadığı Gazze'de intihar vakalarının da tırmanışa geçtiği ortaya çıktı. Ortadoğu'yla ilgili özel dosyalar hazırlayan 'Mondoweiss' adlı site, geçtiğimiz ocak ve şubat aylarında 160 dolayında kişinin intihara kalkıştığını ya da canına kıydığını duyurdu. Bu rakamın, geçtiğimiz yılın aynı aylarına göre ortalama yüzde 40'lık bir artışa işaret ettiği belirtildi. Mondoweiss muhabiri Enes Faris Ganem'in Gazze'deki kurban yakınlarıyla bizzat görüşerek hazırladığı habere göre, intihara kalkışan ya da yaşamını yitirenlerin tamamı ekonomik anlamda darboğaz yaşayan kişiler. Ölenlerin birçoğunu orta yaşlı Gazzeliler olduğuna dikkat çeken Ganem, İsrail'in uyguladığı katı ablukanın, bu insani trajedinin esas sebebi olduğunu kaydetti. Makalede konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Gazzeli doktorlardan Zahiye Karra, "Manzara her geçen gün daha da kötüleşiyor" diyerek, uluslararası toplumun duruma müdahale etmesini istedi.

10 YILDIR ABLUKADA
Dünyada nüfus yoğunluğu bakımından 6'ncı sırada bulunan Gazze, yaklaşık 10 yıldır İsrail tarafından abluka altında tutuluyor. Temel ihtiyaç maddelerini dahi bulmakta güçlük yaşayan bölge halkı, özellikle modern tıbbi imkanlara ulaşmakta zorlanıyor. İsrail'in belli aralıklarla düzenlediği bombalı saldırılar da yaşamı tümüyle çekilmez hale getiriyor.

İSRAİL: MISIR VE ÜRDÜN'LE İŞBİRLİĞİ EN ÜST DÜZEYDE
İsrail Genelkurmay İkinci Başkanı Yair Golan, ülkesinin ve 'le istihbarat alanındaki işbirliğinin, son dönemde şimdiye kadar görülmemiş bir düzeye ulaştığını açıkladı. Askerlere yaptığı bir konuşmada durumu değerlendiren Golan, her iki ülkeyle bölgedeki 'ortak düşman'lara karşı mücadele ettiklerini vurguladı. Mısır, 1979'da İsrail'i resmen tanımış, onu 1994'te Ürdün izlemişti. Diğer Arap ülkelerinin ise, Tel Aviv yönetimiyle resmi diplomatik ilişkileri bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargo Gazzeli’yi canından bezdirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN