Tuzhurmatu'daki çatışmalar durdu

Giriş Tarihi: 24.4.2016 18:42
- Bedir Tugayları Komutanı Amırli: - "Peşmerge güçleri ve Haşdi Şabi arasında çıkan çatışmaların sona ermesi için ateşkes üzerinde anlaşma yapıldı" - "Çıkan kaos ve kargaşadan kimsenin faydalanmaya çalışmasına da izin vermeyeceğiz" - Kerkük Valisi Kerim: - "Kürt, Şii ve Türkmenlerden oluşan ortak bir gücünün ilçe güvenliğini sağlaması lazım"

KERKÜK (AA) - 'taki Haşdi Şabi'ye (Şii milis gücü) bağlı Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amırli, Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde çıkan çatışmaların durduğunu belirterek, taraflar arasında ateşkesin sağlandığını duyurdu.

Amırli, Kerkük'te Vali Necmeddin Kerim ile ortak basın toplantısı düzenleyerek, Tuzhurmatu'daki gerginlik ve çatışmaların sona erdiğini söyledi.

Peşmerge güçleri ve Haşdi Şabi arasında çıkan çatışmaların sona ermesi için ateşkes sağlandığını dile getiren Amırli, "En kısa zamanda sorunların tamamen çözülmesi için geniş katılımlı bir toplantı düzenleyeceğiz." dedi.

Bölgedeki etnik unsurlar arasında herhangi bir çatışmanın ortaya çıkmasına müsaade etmeyeceklerini dile getiren Amırli, "Tüm sorunların diyalog yoluyla çözülmesi lazım. Çıkan kaos ve kargaşadan kimsenin faydalanmaya çalışmasına da izin vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

"Irak'taki iç savaş kimsenin yararına değildir" diyen Amırli, "Ortamın sakinleşmesi ve durumun normalleşmesi için karşılıklı empati kurulması lazım. Askeri yetkililer iç savaşa karşı." ifadesini kullandı.

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim de Hadi Amırli'nin kullandığı ifadelere ve açıklamalara katıldığını belirterek, bölgedeki etnik ve dini unsurlar arasında herhangi bir anlaşmasızlığın olmadığını, bazı kesimlerin kargaşadan faydalanmak istediğini söyledi.

Dün başlayan çatışmanın sorumluların yakalanıp, ilçeden uzak tutulması gerektiğini aktaran Kerim, "Hadi Amırli ve beraberindeki heyetin burayı ziyaret etmesi, taraflar arasında bir uzlaşının olduğunun ispatıdır. Çatışmanın durdurulması lazım." diye konuştu.

İlçenin bundan sonra nasıl korunacağına ilişkin ise Kerim, "Kürt, Şii ve Türkmenlerden oluşan ortak bir polis gücünün ilçe güvenliğini sağlaması lazım." önerisinde bulundu.Kaynak: AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuzhurmatu'daki çatışmalar durdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN