'den 'ye 250 asker daha!

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, DAEŞ'le mücadele kapsamında 'ye 250 ilave asker gönderileceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 25.4.2016 23:43 Güncelleme Tarihi: 25.4.2016 23:58
ABD'den Suriye'ye 250 asker daha!
Pentagon Sözcüsü Cook, günlük basın brifinginde, 'ye aralarında özel kuvvetler ile lojistik ve tıbbi destek birimlerinin de olduğu 250 ilave asker gönderileceğini açıkladı.

Cook, ilave asker gönderilmesiyle ilgili olarak Başkan Barack Obama'nın pazartesi günü onay verdiğini bildirdi.

'de DAEŞ'le mücadele eden yerel gruplara destek vermek amacıyla ilave askerlerin gönderileceğini kaydeden Cook, bu ülkede şu anda 50 özel kuvvetler askerinin mevcut olduğunu sözlerine ekledi.

Birkaç hafta önce Irak'a 217 özel kuvvetler askerinin gönderilmesini onaylayan ABD yönetimi, kısa bir zaman diliminde ikinci kez ilave asker adımı atmış oldu.

Cook, konuyla ilgili değerlendirmesinde, "Bu yeni ekibimiz, Suriye'de halihazırda konuşlu bulunan 50 özel kuvvetler askerimizin başarısı üzerine gitmektedir. Yeni askerlerimiz, şimdiye kadar gösterilen çabayı daha da ileri taşıyacaktır" dedi.

Sözcü, 250 ilave askerin DAEŞ'le mücadelede önemli bir fark meydana getireceğine inandıklarını kaydetti.

Cook, DAEŞ'le mücadele çerçevesinde ABD'nin Suriye'de bir kara savaşına doğru yaklaşıp yaklaşmadığı sorusuna ise yorum yapmadı ve askerlerinin çatışma hattının gerisinde kalacağını belirtmekle yetindi.

Öte yandan, ABD yönetiminin Suriye'ye ilave 250 asker göndermesi kararına Cumhuriyetçilerden tepki geldi. Cumhuriyetçilerin Kongre'deki önemli isimlerinden ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı John McCain, bu sayının yetersiz olduğunu ifade ederek, "Bir başka gönülsüz adım, Suriye'de şimdiye kadar ortaya çıkan yıkımı geri çevirmeyecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Suriye'ye 250 asker daha!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN