'da seçim yasasına tepki

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, 'da parlamento tarafından onaylanan seçim yasasına tepki göstererek, ''Bu yasaya göre dışında ikamet eden vatandaşları, bulundukları ülkelerin temsilciliklerinde oy kullanacak. Bu yasa mecliste onaylandı. Antidemokratik ve anayasaya aykırı yasayı, Türkiye'de yaşayan yüz binlerce Bulgaristan vatandaşının kabul etmesi mümkün değil.'' dedi.

Giriş Tarihi: 25.4.2016 14:16
Bulgaristan'da seçim yasasına tepki

Hacıoğlu, Balkan Türkleri Federasyonu Edirne Şubesinde düzenlediği basın toplantısında, konfederasyon olarak hafta sonu Bursa'da icra kuruluyla 'daki son siyasi gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.

'da çıkarılan seçim yasasıyla ilgili bazı sıkıntılar olduğunu ifade eden Hacıoğlu, şöyle devam etti:

''Bu yasaya göre dışında ikamet eden Bulgaristan vatandaşları, bulundukları ülkelerin temsilciliklerinde oy kullanacak. Bu yasa mecliste onaylandı. Antidemokratik ve anayasaya aykırı yasayı, Türkiye'de yaşayan yüz binlerce Bulgaristan vatandaşının kabul etmesi mümkün değil. Seçme hakları ellerinden alınmış ve gasbedimiştir. Bu yasa fiziken de mümkün değil. Örneğin Trakya Bölgesin'de yaklaşık 30 bin Bulgaristan vatandaşı var. Bunların üçte biri bile oy kullansa 10 bin kişi Bulgaristan Cumhuriyeti konsolosluğuna nasıl sığacak, nasıl oy kullanacaklar? Bunu çok merak ediyorum''

Hacıoğlu, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'e çağrıda bulunarak, antidemokratik ve anayasaya aykırı yasayı onaylamamasını ve parlamentoya geri göndermesini istedi.

Var olan haklarının gasbedilmesine kesinlikle kaygısız ve tepkisiz kalmayacaklarını vurgulayan Hacıoğlu, yasanın geri çekilmesini istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulgaristan'da seçim yasasına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN