Türkiye'nin en iyi haber sitesi

F-16 savaş uçağı bu sefer yaşam kurtarmak için uçtu

Kuvvetleri sıra dışı bir askeri operasyon düzenledi. ’in kuzeyindeki Tromsö kenti hastanesinde ölümle kalım arasında gidip gelen bir hasta için gerekli olan kalp ve akciğer makinasının acil nakli için Norveç Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 savaş uçağı kullanıldı.

Giriş Tarihi: 25.4.2016 10:53 Güncelleme Tarihi: 25.4.2016 11:01
F-16 savaş uçağı bu sefer yaşam kurtarmak için uçtu

Tromsö hastanesindeki hasta için gerekli olan kalp ve akciğer makinasının Trondheim kentindeki hastaneden acilen nakledilebilmesi için gerekli ambulans uçağı bulamayan hastane yetkilileri, Kuvvetleri yetkilileri ile ilişkiye geçtiler.

Tromsö Hastanesi Başhekimi Anders Wetting Carlssen ''Hava Kuvvetlerine telefon ettiğimizde başka hiç bir soru sormadan yardımcı olacaklarını belirttiler.

Sadece cihazın büyüklüğünü sordular. İlişkiye geçmemizden 40 dakika sonra gereksinim duyduğumuz kalp ve ciğer makinası F- 16 savaş uçağı ile Tromsö'ye doğru yola çıkmıştı'' diye konuştu.

Trondheim kentinde bulunan Hava Kuvvetleri Filo Komutanı Björge Kleppe de hastane başhekiminden gelen yardım telefonu için ''Eğitim uçuşu için bir F-16 uçağımız pist başında bulunuyordu. Tekrardan bir öncelik değerlendirmesi yaptık. Yardım talebinin çok önemli olduğunu düşündüğümüz için katkıda bulunmak istedik '' dedi.

Normal şartlarda 35 dakika süren uçuş süresinin bu sefer 25 dakikada tamamlanmasının ardından gerekli olan kalp ve ciğer makinasının Tromsö hastanesine ulaştırıldığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
F-16 savaş uçağı bu sefer yaşam kurtarmak için uçtu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN