Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın "2030 Vizyonu"

İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan'ın ulusal şirketi ARAMCO'nun yüzde 5'ten azını halka arz edeceklerini belirtti.

Giriş Tarihi: 25.4.2016 17:47
Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu

Prens Muhammed, El Arabiya kanalına yaptığı açıklamada, "ARAMCO'nun kendisi bir holdinge dönüştürülmesinin ardından hisselerinin yüzde 5'ten azı ve daha sonrasında ise ARAMCO'ya bağlı şirketler de halka açılacak." dedi.

ARAMCO'nun değerlemesinin 2-2,5 trilyon olduğuna işaret eden Prens Muhammed, "ARAMCO'ya bağlı şirketlerin halka arzı, borsasını ikiye katlayacak. ARAMCO şirketlerinin sadece yüzde 1'i bile dünyanın en büyük halka arzını oluşturacak." diye konuştu.

Dünyanın en büyük şirketi ARAMCO'nun kutsal addedilmesinin tehlike oluşturduğuna dikkati çeken Prens Muhammed, "Suudi Arabistan'ın yıllar boyunca petrole bağımlı olması nedeniyle diğer yatırım sektörlerini etkiledi. Ancak devletin, mali gelir olarak petrole bağımlılıktan kurtulmanın zamanı geldi artık." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabisan'ın Kamu Yatırım Fonu'nu dünyanın en büyük fonu yapacaklarını aktaran Prens Muhammed, "Söz konusu yatırım fonu, küresel yatırım kapasitesinin yüzde 10'undan fazlasını kontrol edecek. Bu fon, dünyada büyük bir ekonomik güç olacak. Geçen yıl söz konusu fonda yapılan yapılandırmayla 30 milyar dolar kar elde etmişti." diye konuştu.

Suudi Arabistan-Mısır arasında inşa edilmesi planlanan köprüye de değinen Prens Muhammed, şunları kaydetti:

"Söz konusu köprü dünyanın en önemli geçişlerden biri olacak ve ulaşım ile lojistik alanlarında büyük yatırımlar için fırsatlar oluşturacak. Coğrafi konumda sahip olduğumuz 3 ticari koridordan da yararlanacağız. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Arap ve diğer Müslüman ülkeleri vatandaşlarının Suudi Arabistan'da kalmasını sağlayacak Yeşil Kart (Green Card) uygulamasına geçmiş olacağız. Bu uygulama, Suudi Arabistan için gelir kaynaklarından biri olacak."

Prens Muhammed, daha önce ülkesinin 2020 yılına kadar petrolsüz yaşayabilecek duruma geleceğini belirterek, "2030 Vizyonu petrol fiyatlarından bağımsız olacak ve fiyatlar yükselse dahi vizyon devam edecek." ifade etmişti.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, 2030 Vizyonu'nu onaylamıştı. Kral Selman bin Abdulaziz de "Yönetime geldiğim günden beri geniş kapsamlı kalkınmaya odaklandım. Ayrıca ülkemizin sahip olduğu zenginlik kaynakları ve ayrıcalıklarından yararlanarak, daha iyi bir gelecek için enerji ve imkanlarımızı kullanmaya yöneldik." açıklamalarında bulunmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan'ın "2030 Vizyonu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN