Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB ile imzalanan geri kabul anlaşması

Giriş Tarihi: 26.4.2016 14:19

-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişimi çerçevesinde Yunanistan'dan gönderilen 31 kişilik göçmen grubu, Muğla'nın Milas ilçesindeki Güllük Limanı'na ulaştı.

Anlaşma çerçevesinde 20 Mart sonrasında Yunanistan'a geçen ve iadesi yapılacak 31 göçmen, Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'ndan "Asım Kaptan" isimli gemiye bindirilerek Güllük Limanı'na nakledildi. Gemiye Sahil Güvenliğe ait 1 gemi ve 2 bot eşlik etti. Limana yanaşan gemiyi polis, jandarma, UMKE, AFAT, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri karşıladı.

Gemiden indirilen göçmenler, UMKE tarafından kurulan çadıra alınarak sağlık kontrolünden geçirildi. Parmak izleri alınarak kayıt işlemleri yapılan göçmenlerin otobüsle Kırıkkale'deki kampa gönderileceği belirtildi.

Düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele amacıyla ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varıldı.

, 4 Nisan'da başlayan uygulamaya göre, kendi topraklarından Yunan adalarına geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Bu kişilerden Suriyeli olmayanların tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor. Suriyeliler ise Türkiye'deki kamplara yerleştiriliyor ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine yollanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ile imzalanan geri kabul anlaşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN