Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li bakan yardımcısı: Batı Şeria'yı ilhak edelim

Savunma Bakan yardımcısı Eli Ben-Dahan, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya işgal altında tuttukları Batı Şeria'yı ilhak etme çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 26.4.2016 14:24 Güncelleme Tarihi: 26.4.2016 15:10
İsrailli bakan yardımcısı: Batı Şeria'yı ilhak edelim

"BATI ŞERİA'YI İLHAK EDELİM!"

resmi radyosunun haberine göre Savunma Bakan yardımcısı Eli Ben-Dahan, Batı Şeria'nın güneyindeki El-Halil şehrinde yer alan ve yarısı Sinagog'a dönüştürülen Hazreti İbrahim Camisi'nin önünde Yahudilerin Hamursuz bayramı dolayısıyla konuşma yaptı.

Ben-Dahan, "Bu toprakların, İsrail'e katılması ve şehirdeki Yahudi yerleşimcilerin kesin olarak desteklenmesi gerekir" dedi.

Savunma Bakan yardımcısı Ben-Dahan, konuşmasında "Judea ve Samara'yı (Yahudilerin Batı Şeria'ya verdikleri isim) İsrail'e bağlamak ve burada İsrail kanunlarını uygulamak zorundayız. Topraklarımıza geri döndük, bu yüzden asla tekrar ayrılmak zorunda kalmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı Yahudi Evi partisi milletvekili Ben-Dahan'ın sözleriyle ilgili Filistin tarafından henüz açıklama gelmedi.

DOĞU KUDÜS İŞGAL ALTINDA

İsrail 1967'den beri Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü işgal altında tutuyor. Yaklaşık 400 bin Yahudi yerleşimcinin illegal olarak yaşadığı Batı Şeria ile 200 bin Yahudi yerleşimcinin illegal yaşadığı Doğu Kudüs'teki İsrail'in varlığı, uluslararası toplum tarafından işgal olarak tanımlanıyor.

İsrail ayrıca yaklaşık iki milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan beri abluka altında tutarak, insani yaşanmasına neden oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrailli bakan yardımcısı: Batı Şeria'yı ilhak edelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN