mahkemesinden "Breivik" kararı

Giriş Tarihi: 26.4.2016 18:21 Güncelleme Tarihi: 26.4.2016 18:51
Norveç mahkemesinden Breivik kararı

hükümeti, Oslo bölge mahkemesinin, ülkede 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'in insani haklarının yetkililer tarafından ihlal edildiğine hükmeden kararına yönelik temyiz başvurusunda bulundu.

Adalet Bakanı Anders Anundsen, hükümetin, mahkemenin verdiği, 'in ruh sağlığını korumak için yeterince çaba gösterilmediği ve mahkumun iki ayrı hapishanede izole edildiğine dair kararı kabul etmediğini belirtti.
BREİVİK'İN NEFRET ETTİĞİ ŞARKIYI 40 BİN KİŞİ SÖYLEDİ

Anundsen, hükümetin, mahkemenin hükmüyle ilgili kararına dair ayrıntılarının birkaç gün içerisinde açıklanacağını kaydederek, "Bugün, kararla ilgili savcılığa temyiz başvurusunda bulundum." dedi.

BREİVİK'İN DURUŞMASI BAŞLADI

Oslo bölge mahkemesi, 'te 2011 yılında hükümet binalarına ve Utoya Adası'na düzenlediği saldırılarda 77 kişiyi katleden Breivik'in, devleti aleyhinde açtığı "insan hakları" davasına ilişkin kararını 20 Nisan'da açıklamıştı.

Kararda, 2011 saldırılarda 77 kişiyi öldüren Breivik'in cezaevi koşullarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi yasaklayan maddesini ihlal ettiği savunulmuştu.

Breivik'in cezaevi şartlarından şikayet ettiği itirazı ise "suçlarının ciddiyetine rağmen kendisine insanca muamele edildiği" belirtilerek reddedilmişti.

Mahkeme, Breivik'in özel ve aile hayatına saygı gösterilmesi hakkının ihlal edildiğine ilişkin şikayeti de kabul etmemişti.

Demokratik bir toplumda insanlık dışı ve onur kırıcı muamele edilmemesinin temel bir değer olduğu hatırlatılan kararda, bunun teröristler ve katiller için de geçerli olduğu kaydedilmişti.

'te 2011 yılında hükümet binalarına ve Utoya Adası'na düzenlediği saldırılarda 77 kişiyi katleden Anders Behring Breivik, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin iki hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Norveç'ten şikayetçi olmuştu.

Anders Behring Breivik 2011 yılının Temmuz ayında başkent Oslo'da ve Norveç'e bağlı Utoya Adası'ndaki gençlik kampına düzenlediği terör saldırılarında 77 kişiyi öldürmüş, 242 kişiyi yaralamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norveç mahkemesinden "Breivik" kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN