Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adaylıkları neredeyse kesinleşti

’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından iş adamı Trump, ülkenin kuzeydoğusundaki 5 eyalette yapılan ön seçimlerden zaferle çıkarken, Demokrat Part’de 4 eyalette, Vermont Senatörü Bernie Sanders ise tek yerde güldü.

Giriş Tarihi: 27.4.2016 11:35 Güncelleme Tarihi: 27.4.2016 11:44
Adaylıkları neredeyse kesinleşti

Amerika'nın beş kuzeydoğu eyaletinde dün yapılan önseçimler beklentileri yanlış çıkarmadığı gibi Donald Trump ve Hillary 'a adaylık sürecinde önemli ivme kazandırdı.

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, Pennsylvania, Connecticut, Delaware, Maryland ve Rhode Island eyaletlerinde yapılan önseçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin önde giden adayı Donald Trump beş eyaleti, Demokrat Parti'nin birinci adayı Hillary Clinton da dört eyaleti kazandı.

TRUMP YİNE SİLDİ SÜPÜRDÜ

Dünkü önseçimlerde Trump, beş eyaleti kolaylıkla kazanmakla kalmadı, bu eyaletlerin her birinde yüzde 55'in üzerinde oy topladı.

Trump, kesin olmayan sonuçlara göre, oyların Connecticut'ta yüzde 58'ini, Delaware'de yüzde 61'ini, Maryland'de yüzde 55'ini, Pensilvanya'da yüzde 57'sini ve Rhode Island'da ise yüzde 64'ünü kazanarak rakiplerini geride bıraktı.

Önseçimlerin ardından seçmenlerine konuşan Donald Trump, seçim yarışının bittiğini ve kendisinin artık partinin muhtemel odayı olduğunu iddia etti. Dünkü önseçimlerle birlikte delege sayısı 950'ye ulaşan Trump, Cumhuriyetçi Parti adaylığını kesinleştirecek 1237 delege salt çoğunluğu sayısına büyük oranda yaklaşmış durumda. Buna rağmen Trump'ın temmuz ayında Cleveland eyaletinde yapılacak
Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı'na kadar bu sayıyı yakalayıp yakalamayacağı bilinmiyor.

Öte yandan Trump'ın rakipleri Teksas Senatörü Ted Cruz'un 544, Ohio Valisi John Kasich'in ise 153 delegesi bulunuyor.

SANDERS SADECE TEK EYALETTE KAZANABİLDİ

'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından iş adamı Donald Trump, ülkenin kuzeydoğusundaki 5 eyalette yapılan ön seçimlerden zaferle çıkarken, Demokrat Part'de Hillary Clinton 4 eyalette, Vermont Senatörü Bernie Sanders ise tek yerde güldü.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçiler ile Demokratların adaylarını belirleme süreci devam ediyor. Ön seçim sürecinde yeni bir "Süper Salı" heyecanı yaşandı. Demokrat ve Cumhuriyetçi partili seçmenler ülkenin kuzeydoğusundaki Connecticut, Delaware, Maryland, Pensilvanya ve Rhode Island eyaletlerinde sandık başına gitti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adaylıkları neredeyse kesinleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN