Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki devlet başkanı seçimi

'da muhalefet, Devlet Başkanı Deby Itno'ya oy vermediği için ortadan kaybolduğunu iddia ettikleri 62 in bulunması için konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 27.4.2016 17:40

Muhalefetten Demokratik Güçler Birliği partisinin adayı olarak devlet başkanı seçiminde yarışan Gali Ngote Gata, AA muhabirine açıklamasında, lerin ortadan kaybolmasının aydınlatılması amacıyla muhalefetin bir kısmının, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları derneklerinin, Afrika İnsan ve Halkların Hakları Mahkemesine başvurmak üzere hazırlıklara başladığını ifade etti.

Sorumluların ortaya çıkarılması ve gerekli cezaya çarptırılmaları için konuyu yargıya taşıyacaklarını belirten Gata, olayın uluslararası bir boyuta ulaşacağını vurgulayarak Birleşmiş Milletler'in sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Gata, seçim sürecinden sorumlu tuttuğu hükümeti konuya açıklık getirmeye çağırdı.

Kayıp askerler arasında yer aldığı ileri sürülen Yüzbaşı Ezechiel'in kardeşi ise yargısının olaya ilişkin soruşturma başlatmaya niyeti olmadığına, hükümetin de açıklama yapmak için asker ailelerini davet etmediğine dikkati çekerek Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurmanın tek seçenek olduğunu belirtti.

Muhalefet Sözcüsü Muhammed Ahmet Alhaba, geçen hafta askerler için oy kullanma tarihinin başladığı 9 Nisan'da Devlet Başkanı Idriss Deby Itno'ya oy vermeyi reddeden 62 askerin ortadan kaybolduğunu öne sürmüştü.

Seçimde yarışan muhalif aday Saleh Kebzabo da Deby Itno'ya oy vermeyi kabul etmeyen askerlerin devlet başkanlığı sarayında işkence gördüğünü iddia ederek, buradaki askerlerin günlerdir "insanlık dışı" ve "kabul edilemez" davranışlara maruz bırakıldıklarını savunmuştu. Kebzabo, işkence gören bazı askerlerin yaşamını yitirdiğini ileri sürmüştü.

Ülkede 1991'den bu yana iktidarda olan Deby, eleştirilere rağmen 10 Nisan'da yapılan devlet başkanı seçiminde 13 adayla yarışmış, sivil toplum kuruluşları ve muhalefet, adaylığına karşı çıktıkları Deby Itno'nun galibiyetini kabul etmeyeceklerini duyurmuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çad'daki devlet başkanı seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN