'daki depremler

Giriş Tarihi: 27.4.2016 11:13
Ekvador'daki depremler

Güney Amerika ülkelerinden 'daki depremler nedeniyle mağdur olan halk için uluslararası kamuoyuna yardım çağrısı yapıldı.

'daki Birleşmiş Milletler () koordinatörü Diego Zorrilla, düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki 350 bin depremzedenin ilk belirlemelerde tespit edilen insani ihtiyaçlarının giderilmesi ve hükümetin bunları karşılayabilmesi için uluslararası toplumun 73 milyon fon sağlaması gerektiğini söyledi.

Zorrilla, BM'nin acil ihtiyaçların karşılanmasına destek ve kaynakların naklinde ön ödeme için merkezi fondan 7 milyon dolar ayırdığını belirtti.

Bu miktarın ilk belirlemelerde saptanan ihtiyaçlar için olduğunu ancak gelecek 2 haftada yeni değerlendirmeler yapılacağını kaydeden Zorrilla, ulusal ve uluslararası yardımları harekete geçirmek adına attığı adımlar nedeniyle Ekvador hükümetine teşekkür etti.

Yardımların gıda güvenliği, acil barınma ihtiyaçları, gıda dışı malzemeler, su, eğitim ve sağlık hizmetleri için kullanılacağı bildirildi.

Ülkede 16 ve 20 Nisan'da meydana gelen 7,8 ve 6,1 büyüklüğündeki iki depremde son belirlemelere göre 655 kişi hayatını kaybetti, 17 bin 638 kişi yaralandı. Hala haber alınamayan 41 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, hafta sonu, kurbanlar için 8 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıklamıştı. Depremin ülkeye zararının 3 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini açıklayan Devlet Başkanı Correa, hasarın altından kalkabilmek için vergi oranlarını artırmıştı.

Correa, katma değer vergisini yüzde 12'den 14'e çıkarmış, 1 milyon dolardan fazla varlığa sahip olanların bir kereye mahsus olmak üzere servetlerinin yüzde 0,9'u oranında vergi ödemesine karar vermişti. Aylık kazancı bin doları aşanların maaşından bir günlük, 5 bin doları aşanların maaşından da 5 günlük mesai tutarında kesinti yapılacağını belirten Correa, Dünya Bankasından 600 milyon dolar kredi talebinde bulunmuştu.

Ekonomisi daralmakta olan ülke son olarak düşen petrol fiyatları nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekvador ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5 küçüleceğini tahmin ediyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekvador'daki depremler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN