Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslüman vekil partisinden uzaklaştırıldı

Giriş Tarihi: 27.4.2016 20:10
Müslüman vekil partisinden uzaklaştırıldı

'de Müslüman milletvekili Naz Shah, sosyal medyada hakkında yaptığı bazı paylaşımları sebebiyle, üyesi olduğu İşçi Partisinden uzaklaştırıldı.

'de ana muhalefetteki İşçi Partisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, "(İşçi Partisi Lideri) Jeremy Corbyn ve Naz Shah, genel sekreterin, Shah'ı idari bakımdan İşçi Partisinden uzaklaştırması konusunda karşılıklı olarak anlaştı." denildi.

IRKÇILIKLA SUÇLANMIŞTI

Shah'ın Facebook sayfasında yaptığı, "'in ABD'ye taşınması" önerisiyle ilgili soruşturma başlatıldığının belirtildiği açıklamada, "Soruşturma karara bağlanana kadar Shah, herhangi bir parti aktivitesinde yer alamayacaktır. Shah, parti denetçiliğinden de çıkarıldı." ifadeleri kullanıldı.

2014 yılında Facebook sayfasında, "İsrail-Filistin çatışmasına çözüm olarak, İsrail'in, bolca toprağı olan ABD'ye taşınması" önerisinde bulunan Shah, bu paylaşımından ötürü ırkçılıkla suçlanarak, eleştirilere maruz kalmıştı.

Eleştirileri takiben, yaptığı paylaşımlardan ötürü özür dileyen Shah, kullandığı dilin yanlış olduğunu belirterek, bu paylaşımları milletvekili seçilmeden önce yazdığını vurgulamıştı. Shah, "Bu paylaşımı 2014'de Gazze çatışmasının tırmanış gösterdiği dönemde yazmıştım. O dönemde Ortadoğu'yla ilgili duygular çok gerdindi." demişti.

İşçi Partisinin Lideri Jeremy Corbyn, Shah'ın söz konusu paylaşımlarının kabul edilemez olduğunu bildirirken, Shah'ın sosyal medyadaki paylaşımlarını milletvekili olmadan önce yaptığını vurgulayarak, vekilin ayrıca özür dilediğini hatırlatmıştı. Başbakanı David Cameron da Shah'ın parti üyeliğinin askıya alınması talebinde bulunmuştu.

Pakistan asıllı 42 yaşındaki İşçi Partili Naz Shah, geçen mayıs ayında yapılan genel seçimde İngiliz Parlamentosu'na girmişti. Shah, milletvekili seçildiği Batı Bradford bölgesinde Respect Partisi lideri George Galloway'a karşı dikkat çekici bir zafer elde etmişti. Shah, Filistin yanlısı görüşleriyle bilinen ve bölgesinde daha önce büyük destek gören Galloway'den 11 bin 420 fazla oy alarak milletvekili seçilmişti.Kaynak: AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüman vekil partisinden uzaklaştırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN