Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet sırrını sızdıran gazetecilere soruşturma

’da Stuttgart Savcılığı 5 gazeteci hakkında yaptıkları haber ve çektikleri belgeselde “devlet sırlarını ifşa etmek” ve “Basın Yasası’nı ihlal etmekten” soruşturma başlattı

Giriş Tarihi: 28.4.2016
Devlet sırrını sızdıran gazetecilere soruşturma
'da 5 gazeteci hakkında, bir Alman silah şirketinin Meksika'ya yönelik yasa dışı silah satışıyla ilgili gizli devlet bilgilerini ifşa etmek suçundan soruşturma başlatıldı. Stuttgarter Nachrichten gazetesinde yer alan haberi doğrulayan Stuttgart Savcılığı Sözcüsü Jan Holzner, gazetecilerin devlet sırlarını ifşa etmek ve Basın Yasası'nı ihlal etmekle suçlandığını açıkladı. Sözcü, bilgilerin yayımlanmasının suç oluşturup oluşturmadığına bakıldığını açıkladı.

1 YIL HAPİS
Alman Birinci Televizyonu'nda (ARD) geçen eylül ayında yayınlanan "Ölümcül İhracatlar - G36 Meksika'ya nasıl ulaştı?" adlı belgeselde, Heckler Koch şirketinin Alman makamlarının izni olmadan 2010 yılında G36 model makinalı tüfek sattığı ortaya çıkarılmıştı. Savcılık da Heckler Koch şirketi hakkında soruşturma başlatmıştı. Münihli yönetmen Daniel Harrich ve ekibinin hazırladığı belgesel, 'nın önemli ödülleri arasında yer alan Grimme Ödülü'ne layık görülmüştü. Belgeselde sadece şirketin yasadışı işleri değil, Federal Ekonomi Bakanlığı ile Federal İhracat Dairesi'nin rolleri ile bunlar arasında yazışmalar da konu ediliyor. Stuttgart Savcılığı, belgeselde yayımlanan belgelerin devlet sırlarını açıklama ile basın yasasına aykırı olup olmadığını inceliyor. Harrich ve ekibinden dört gazetecinin suçlu bulunması halinde, para cezası ile bir yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Soruşturmayı eleştiren yönetmen Harrich, savcılığın belgeselin mesajıyla uğraşmak yerine mesaj iletenlerle uğraştığını söyledi. Yönetmen, savcılığın yasadışı makineli tüfek satışında Federal Ekonomi Bakanlığı ile Federal İhracat Dairesi'nin rollerini hasıraltı etmek istediğini ileri sürdü. FRANKFURT

MERKEL'E FACEBOOK'TAN HAKARET CEZASIZ KALMADI
'da Bochum Yerel Mahkemesi, 28 yaşındaki bir genci, Başbakan Angela Merkel'e hakaret ettiği için 2 bin euro para cezası ödemeye mahkum etti. Suçunu itiraf eden genç Facebook'ta, "Merkel, herkesin gözü önünde taşlansın" diye yazmıştı. Karar gerekçesinde, yorumun ifade özgürlüğü ile ilgisi olmadığı ve şiddete çağrı içerdiği belirtildi.

YÜZLERCE SUÇ UYURUSU
Mainz Savcılığı'nda görevli Başsavcı Andrea Keller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren mizah programını hazırlayan Jan Böhmermann hakkında dava açılması talebiyle Erdoğan ve Türk hükümetinin yanısıra yüzlerce kişi tarafından da suç duyurusu yapıldığını belirtti. Keller, Böhmermann'ın bir avukat tuttuğunu ve soruşturmayla ilgili dosyalara bakmasına izin verildiğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet sırrını sızdıran gazetecilere soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN