Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da radikal Budistlerden "Rohingya" protestosu

'da radikal milliyetçi Budistler, ülkenin en büyük kenti Yangon'daki Büyükelçiliği önünde "Rohingya" protestosu düzenledi.

Giriş Tarihi: 28.4.2016 15:10

'nin Arakan (Rakhine) eyaletinde bulunan ve zulüm gören Müslüman azınlık için "Rohingya" (Arakanlı Müslümanlar) ifadesini kullanmasına karşı çıkan yaklaşık 500 aşırı milliyetçi, Yangon'daki ABD Büyükelçiliği önünde toplandı.

Eyaletteki Müslümanları, ülkenin vatandaşı olarak görmeyen ve Rohingyalara, Bangladeşli anlamındaki "Bengali" diyen Budist milliyetçiler, ABD Büyükelçiliğinin hükümetine ve halkına saygı duymasını istedi.

Myanmar Ulusal Ağı'ndan Win Zaw Zaw Latt, gösteri öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ülkemizde Rohingya şeklide bir etnisite bulunmadığı çok açık" iddiasında bulundu.

Latt, "ABD'nin yanı sıra Batılı ülkelerden ve Avrupa Birliği'nden de Rohingya kelimesini kullanmamalarını talep ediyoruz" dedi.

Radikal milliyetçi Budist grup Ma Ba Tha'dan da 50 Budist rahibin katıldığı protesto için 100'den fazla polis görevlendirildi. Üst düzey bir polis yetkilisi, gösterinin izinsiz olduğunu, protestoyu düzenleyenler hakkında yasal işlem başlatılabileceğini söyledi.

Gösterinin ardından, Ma Ba Tha'nın Yangon'daki önde gelen rahiplerinden Pamaukkha, 19 Nisan'da Arakan eyaletinde bir teknenin alabora olması sonucu hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti.

Hayatını kaybedenler için "Bengali" diyen Pamaukkha, Arakanlı Müslümanların Bangladeş'ten gelen yasa dışı göçmenler olduğunu savunarak "Diplomatlar, Rohingya gibi tartışmalı kelimeleri kullanmaktan kaçınmalılar. Onları etnik azınlıklarımızdan biri olarak kabul etmiyoruz" dedi.

Hükümet yetkilileri, söz konusu teknenin alabora olması sonucu 19 Kaman Müslümanının öldüğünü duyurmuş ancak Kaman Müslümanları, teknede açıklanandan daha fazla Rohingya ve Kaman Müslümanı bulunduğunu ve ölü sayısının daha yüksek olduğunu dile getirmişti.

ABD Büyükelçiliği, Rohingya ifadesini, kazada hayatını kaybedenler için yayımladığı başsağlığı mesajında kullanmıştı. Yerel kaynaklara göre, ölenlerin "Rohingyalar" olduğu belirtilen mesajda, "Arakan eyaletinde temel hizmetlere, pazara ve geçim kaynaklarına erişimi sınırlanan topluluklar, yaşam kalitelerini artırmak için bazen hayatlarını riske atmak zorunda kalmaktadır" ifadesine yer verilmişti.

Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalar, Rohingyaların dramını gözler önüne sermişti. Budistlerin saldırılarında çoğu Müslüman çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmiş, şiddet olayları nedeniyle binlerce kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Bölge ülkeleri, çoğu Arakanlı Müslümanlardan oluşan göçmenlerin trajedisinden Myanmar hükümetini sorumlu tutmuştu. Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor. BM'ye göre, ülkede gördükleri zulüm nedeniyle yaklaşık 130 bin Arakanlı Müslüman Myanmar'dan kaçtı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Myanmar'da radikal Budistlerden "Rohingya" protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN