Savçenko'nun kardeşinin 'dan çıkışına izin verilmemesi

Giriş Tarihi: 28.4.2016 14:11

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maryana Betsa, ’dan çıkışına izin verilmeyen Ukraynalı milletvekili ve pilot Nadejda Savçenko’nun kardeşi Vera Savçenko’nun getirilmesi için bütün imkanları kullandıklarını bildirdi.

Betsa, yaptığı açıklamada, Vera Savçenko'nun avukatları ile temasta olduklarını ve sorunsuz bir dönüş için bütün diplomatik kanalları kullandıklarını vurguladı.

Rusya'ya seyahat edecek Ukraynalılara uyarı

Öte yandan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada 'ya seyahatlerde dikkatli olunması istendi.

Açıklamada, Ukrayna vatandaşlarının 'da gerekçesiz bir şekilde alıkonulması hadiselerinin devam ettiği, Rus güvenlik güçlerinin insan onuru ile oynayan, fiziksel ve psikolojik etkileri olan yöntemlere başvurduğu belirtildi.

Bu yüzden sınır geçişlerinde pasaport ve gümrük kontrollerinde titiz olunması uyarısı yapan bakanlık, Ukrayna vatandaşlarının Rusya'ya yapacakları seyahatlerde risk ve tehditleri dikkate almalarını istedi.

Vera Savçenko'nun, Rusya'da tutuklu bulunan kardeşi Nadejda Savçenko'ya, iadesi ile ilgili belgeleri hapishanede teslim etmesinden sonra geri dönüşünde Rusya'dan çıkmasına izin verilmemişti.

Savçenko'nun avukatı İlya Novikov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Vera'nın Nadejda ile görüştükten sonra diplomatik plakalı bir araçla Rusya'dan Ukrayna'ya doğru giderken sınır kapısında durdurulduğunu söyledi.

Novikov, Vera hakında Rusya'da "mahkemeye hakaret" suçlamasından yakalama kararı çıkartıldığını, Vera'nın diplomatik plakalı araçta olduğu için gözaltına alınamadığını ifade etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savçenko'nun kardeşinin Rusya'dan çıkışına izin verilmemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN