Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: "YPG terör örgütü değil"

Giriş Tarihi: 29.4.2016 10:12 Güncelleme Tarihi: 29.4.2016 10:33
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: YPG terör örgütü değil

Savunma Bakanı Ash Carter’in, Amerikan Senatosu'nda YPG'nin PYD'nin silahlı kanadı olduğunu ve PKK ile işbirliği içinde olduklarına yönelik açıklamalarından sonra, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, PKK terör örgütüdür, ancak YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz açıklaması geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'ye, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Savunma Bakanı Carter'ın, ABD Senatosu'nda yaptığı açıklamalar soruldu. Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham'ın, "YPG ile PKK arasında bir bağ olup olmadığı" sorusuna, Carter'ın "evet" diye yanıt verdiği anımsatılan soruya, Sözcü Kirby, "Savunma Bakanı Carter'ın açıklamalarını görmedim. Kendisinin ve Savunma Bakanlığı'nın görüşlerini dile getirmekte serbest. Ancak, bizim yaklaşımımızda bir değişiklik olmadı. PKK yabancı bir terör örgütü ve bunda bir değişiklik yok" dedi.

Kirby, kendilerine doğrudan silah yardımı yapmasalar da, İŞİD'e karşı etkin mücadele veren Kürt grupları desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.

"DESTEĞİMİZ SÜRECEK"

Kırby, "Kobani'de açıkça havadan silah desteği verdiniz, bunu kamuoyuna da açıkladınız" sözleri üzerine "İŞİD'e karşı mücadele eden savaşçılar etkin oldukları sürece bu destekten yararlanırlar, daha önce de söylediğim gibi bu destek sürecek. Ama bunlar yalnızca Kürtler değil. İŞİD'e karşı başarılı mücadele sergileyen gruplar koalisyon güçlerinin hava desteğinden yarar sağlayacak, bu da onlar etkili mücadele ettikleri oldukça sürecek" diye konuştu.

Kirby, ABD Başkanı Barack Obama'nın da, İŞİD'e karşı mücadeleyi daha da güçlendirmek ve yerel güçlere destek vermek için, Suriye'ye 250 Özel Harekat Gücü askerinin yollanmasına onay verdiğini savundu.

"PKK TERÖRİST ÖRGÜT OLARAK TANINIYOR, YPG DEĞİL"

Kırby, "YPG'nin, PKK ile bağlantılı olmadığını söyleyebilir misiniz" sorusunu da, "Açıkça söyleyeyim ki, daha önce de söyledim, bizim PKK ile YPG konusundaki pozisyonumuzda bir değişiklik yok" diyerek geçiştirdi. Sorunun yinelenmesi üzerine Kirby, YPG'nin terörist örgüt olarak tanınmadığını, PKK'nın ise terörist örgüt olarak tanındığını söyledi.

John Kirby, Suriyeli yetkililerin ABD'nin Suriye yönetiminin onayını almadan, ülkeye Amerikan askeri yollaması ile ilgili 'egemenlik haklarının ihlal edildiği, saldırganca olduğu' yönündeki açıklamaları ile ilgili bir soruyu da "Bu kararı alırken onların onayını istemedik, bu doğru. Ama bana kalırsa asıl saldırganlık gaz ve varil bombaları ile kendi halkını bombalamak" diye yanıtladı.

Kirby, Halep'te 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ile Kızıl Haç çalışanlarının çalıştıkları hastaneye yapılan saldırının da Suriye yönetimi tarafından gerçekleştirildiğini savundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: "YPG terör örgütü değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN