Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşçiler su borularının bakımını yaparken buldu

Giriş Tarihi: 29.4.2016 08:48
İşçiler su borularının bakımını yaparken buldu

'nın güneyindeki kentinde su borularının rutin kontrolünü gerçekleştiren işçiler Roma dönemine ait 600 kilogram sikke buldu.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre; sikkeleri inceleyen Arkeoloji Müzesi Müdürü Ana Navarro, düzenlediği basın toplantısında, "Benzersiz bir koleksiyon, Çok az örneği var" dedi.

3'üncü yüzyıl sonları ile 4'üncü yüzyıl başlarıyla tarihlenen bronz sikkelerin Sevilla yakınlarındaki Tomarres kasabasında 19 amfora içinde bulunduğu belirtildi.

Navarro, sikkelerin maddi değerine ilişkin net bir rakam vermese de "milyonlarca euro eder" ifadesini kullandı. Navarro, "Size ekonomik bir değer veremiyorum, çünkü sahip oldukları değer tarihi ve bunu hesaplayamazsınız" dedi.

Ordu ve memurların harcamaları için kullanıldığı tahmin edilen sikkelerin üzerinde Roma imparatorları Maximian ile Konstantin'in mühürleri bulunuyor.

Yetkililer, su boruları üzerindeki çalışmaları durdurup, bölgede arkeolojik kazı yapmayı planlıyor.

Romalılar bugün ve Portekiz devletlerinin bulunduğu İber Yarımadası'nı milattan önce 218 yılında fethetti ve 5'inci yüzyıl başlarına kadar Vizigotlar tarafından devrilene dek bölgenin kontrolünü elinde bulundurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçiler su borularının bakımını yaparken buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN