Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Amerika’ya ilk maymunlar salla gelmiş

Kanalı’nda 21 milyon yıllık maymun dişi bulundu. Maymunların Güney Amerika’dan Kuzey Amerika’ya sal benzeri kütük üstünde yoluyla 160 km. gittiği sanılıyor

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Kuzey Amerika’ya ilk maymunlar salla gelmiş
Kanalı'ndaki inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan maymun fosilleri, insanlarını şaşırtan gerçekleri gözler önüne serdi. Florida Üniversitesi'nden Jonathan Bloch tarafından yayımlanan makaleye göre; Panama'da bulunan maymun dişlerinin 21 milyon yaşında olduğu tespit edildi. Bilim adamları, bu keşfe kadar maymunların Güney Amerika'dan kuzeye göçünün 3 milyon yıl önce başladığını sanıyordu.

DENİZİ NASIL AŞTILAR?
Bu keşif, beraberinde bir soruyu daha getirdi: "Maymunlar, iki ana kara parçası arasındaki 160 kilometrelik yolunu nasıl geçti?" Bloch "Umarız önümüzdeki dönemde bulacağımız fosiller, bize bu sorunun yanıtını net olarak verebilir. Elimizdeki bulgulara göre, maymunların böyle bir mesafeyi yüzmesi pek mümkün gelmiyor. Ancak bu maymunlar sal benzeri kütüklerin üzerinde, 160 kilometrelik deniz yolculuğunu tamamlamış olabilir" ifadelerini kullandı.

MUHTEŞEM BİR KEŞİF
Bulunan maymun dişlerinin, Güney Amerika'dan Kuzey Amerika'ya yönelik memeli göçünün ilk örneği olduğu da kaydedildi. Arjantinli paleontolog Marcelo Tejedor, Nature adlı bilimsel makale dergisine yaptığı açıklamada "Gerçekten muhteşem bir buluş. Böylesine bir keşif, şimdiye kadar hiç düşünmediğimiz ihtimalleri gündeme getirdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Amerika’ya ilk maymunlar salla gelmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN