Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boru döşeyen işçiler hazinesi buldu

’nın güneyindeki kentinde, belediye işçilerinin su borusu döşemek için yaptığı kazı sırasında döneminden kalma binlerce bronz sikke bulundu

Giriş Tarihi: 30.4.2016
Boru döşeyen işçiler Roma hazinesi buldu
'dan hazinesi çıktı... Ülke basınında yer alan haberlere göre, keşif şimdiye kadar ülke topraklarında ulaşılan en önemli Roma kalıntılarından biri olarak kayıtlara geçebilir. 19 küp içine istif edilmiş olarak bulunan bronz sikkelerin toplam 600 kilogram ağırlığında olduğu ve günümüzdeki değerinin milyonlarca euroyu bulabileceği kaydedildi. Yapılan ilk incelemelerde, Roma İmparatorluğu döneminde basılan sikkelerin, MS 3 ve 4'üncü yüzyıllara ait olduğu tespit edildi.

SIRA DIŞI KOLEKSİYON
kentine bağlı Tomares kasabası yakınlarında gün yüzüne çıkarılan eserlerle ilgili Fransız haber ajansı AFP'ye bilgi veren Sevilla Arkeoloji Müzesi Müdürü Ana Navarro, "Bu gerçekten sıra dışı bir koleksiyon. Benzer buluşlar, arkeoloji dünyasında çok nadir" yorumunda bulundu. Navarro, sikkelerin günümüzdeki gerçek değerinin ayrıntılı incelemelerin ardından kesinliğe kavuşacağını sözlerine ekledi.

TARİHİ ALAN İLAN EDİLDİ
AFP'nin konuyla ilgili özel haberine göre, sikkeler Roma imparatorları Maximian ve Constantine'in imzalarını taşıyor. Tamamının neredeyse hiç yıpranmadığına dikkat çeken uzmanlar, sikkelerin muhtemelen kullanımda olmadığını, basılır basılmaz küplerde korumaya alındığını tahmin ediyor. Sikkelerden birçoğunun dışındaki parlak renkler, gümüş suyuna batırıldığını da akıllara getiriyor. Eserlerin bulunmasının ardından Tomares kasabası yetkilileri, altyapı çalışmalarını durdurarak bölgeyi "tarihi alan" ilan etti. Çevrede daha ayrıntılı ve profesyonel kazıların başlayacağı açıklandı.

600 KİLO AĞIRLIĞINDA
Değerinin milyonlarca euroyu bulabileceği belirtilen sikkelerin MS 3 ve 4'üncü yüzyıllara ait olduğu tespit edildi. Bulunan paranın toplam ağırlığı ise 600 kilogram.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boru döşeyen işçiler Roma hazinesi buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN