Müslüman aday seçimin favorisi

Giriş Tarihi: 30.4.2016
Müslüman aday seçimin favorisi

Londra’da 5 Mayıs’ta yapılacak belediye başkanlığı seçiminde favori aday Sadiq Khan. Pakistan asıllı Khan, anketlerde rakibi Zac Goldsmith’ten 20 puan ileride görünüyor

'nin başkenti Londra'da önümüzdeki hafta düzenlenecek belediye başkanlığı seçimleri için geri sayım başladı. Seçimi, Pakistan asıllı Müslüman aday Sadiq Khan'ın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. İşçi Partisi'nin adayı olan ve liberal görüşleriyle bilinen Khan, İngiliz basınının da yakından takip ettiği bir isim haline geldi. Seçime günler kala basında yayımlanan anketler, Sadiq Khan'ın, Muhafazakâr Partili rakibi Zac Goldsmith'e en az 20 puan fark atacağını gösteriyor. Anketlere göre, adayların ikinci tura kalmaları durumunda Khan, yüzde 60'lık bir oranla Londra belediye başkanlığı koltuğuna oturuyor. Sadiq Khan'ın Müslüman kimliğine karşılık, Zac Goldsmith'in Almanya göçmeni bir Yahudi ailesine mensup olması, seçimleri çok daha sıra dışı hale getiriyor. Yarışa katılan diğer adaylarınsa, herhangi bir varlık göstermeleri beklenmiyor.

AVUKATLIKTAN SİYASETE
Londra'nın Türk asıllı belediye başkanı ve karizmatik siyasetçi Boris Johnson'ın makamı için yarışan iki aday, özellikle 'deki dini cemaatler ve etnik azınlıklar arasında geniş desteğe sahip. İşçi Partisi'nin liberal ve özgürlükçü isimlerinden biri olarak tanınan 1970 doğumlu Sadik Khan, 1947'den sonra 'ye iltica etmiş bir ailenin çocuğu. Hukuk fakültesini bitirip avukatlığa başlayan Khan, özellikle yabancılara yönelik ayrımcılık vakalarında yaptığı ikna edici savunmalarla ünlendi. 2005'te İşçi Partisi'nden milletvekili seçilen Khan, belediye başkan adaylığını düşündüğünü 2013'te açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüman aday seçimin favorisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN