DAEŞ, 'deki Şaar gaz sahasını ele geçirdi

Terör örgütü DAEŞ'in, 'nin Humus ilinde, Beşşar Esed rejimi kontrolünde bulunan Şaar gaz sahasının tamamını ele geçirdiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 2.5.2016 17:29

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, DAEŞ bir kısmını elinde tuttuğu Şaar gaz sahasına dün gece yeni bir saldırı başlattı. Sahanın tamamı bugün öğle saatlerinde örgütün eline geçerken, çatışmalarda 15 rejim askerinin öldüğü kaydedildi.

DAEŞ'in kontrolü sağlamasının ardından rejim güçlerinin bölgeye hava saldırısı düzenlediği ve bir termik santralin füzeyle vurulduğu belirtildi.

Örgütün bundan sonra Şaar'ın kuzeybatısındaki Muhur sahasına doğru ilerleyip, bu bölgedeki tepeleri de ele geçirdiği aktarıldı.

EN BÜYÜK ENERJİ SAHALARINI ELİNDE TUTUYOR

DAEŞ'in 'de etkili olmaya başladığı 2013 ortalarından bu yana stratejisinin önemli bir parçasını enerji sahaları boyunca ilerlemek oluşturuyor. Örgüt, Deyr ez-Zur, Rakka, Humus ve Haseke'de en büyük enerji sahalarını elinde tutuyor.

ÜLKENİN EN BÜYÜK PETROL SAHASI DAEŞ'İN ELİNDE

Bu doğrultuda, Temmuz 2014'te Deyr ez-Zur'da bulunan ülkenin en büyük petrol sahası El-Ömer'i ele geçiren örgüt halihazırda, ildeki Et-Teym, Hasyan, Cefra, Milih petrol sahaları ve Tenek, Koniko doğalgaz sahalarını kontrol ediyor. Yerel kaynaklar, bu sahaların 24 saat boyunca özel koruma ekiplerinin gözetiminde olduğunu ifade ediyor.

Terör örgütü DAEŞ ayrıca Rakka'da Habara, Tavra, Cipse ve Toynan petrol sahaları, Humus'ta Cahar gaz sahasını elinde tutuyor.

PYD'NİN DE ELİNDE PETROL SAHASI BULUNUYOR

Haseke'de -Musul ikmal yolu üzerindeki Markede petrol sahası da DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor. Haseke'nin Şeddadi ilçesinde Kibebe petrol sahası ve Cipse doğalgaz çevrim santrali ise terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin kontrolüne geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ, Suriye'deki Şaar gaz sahasını ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN