Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komisyonu vize serbestisini görüşüyor

Komisyonu üyeleri, aralarında 'nin de bulunduğu ülkelerin vatandaşları için vize serbestisi raporlarını görüşmek üzere toplandı.

Giriş Tarihi: 4.5.2016 12:08 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 12:09
AB Komisyonu vize serbestisini görüşüyor

Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker başkanlığında yapılan ve tüm komisyon üyelerini bir araya getiren haftalık toplantı saat 10.00'da başladı. Toplantıda, , Ukrayna, Gürcistan ve Kosova vatandaşları için vizelerin kaldırılmasını öngören raporlar görüşülüyor. Gündemdeki diğer bir konu da sığınma başvurularını düzenleyen Dublin Sözleşmesi'ne ilişkin değişiklik de olacak.

Toplantıdan, 'nin yanı sıra söz konusu diğer ülke vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı alınması bekleniyor. Kararlara ilişkin açıklamanın öğle saatlerinde yapılması bekleniyor. Açıklama, AB Komisyonunun birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos tarafından yapılacak. Böylece AB Komisyonu, tavsiye kararının arkasında güçlü bir şekilde durduğu mesajını verecek.

AB Komisyonunun tavsiye niteliğindeki kararları, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyinin onayının ardından uygulamaya girecek. Sürecin sonunda Türkiye, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova vatandaşları turistlik ve ziyaret amaçlı seyahatlerinde Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat ederek bu ülkelerde 180 güne kadar kalabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Komisyonu vize serbestisini görüşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN