ve anlaştı! Saat 00.01'de başlıyor!

Giriş Tarihi: 4.5.2016 20:39 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 20:58
ABD ve Rusya anlaştı! Saat 00.01'de başlıyor!

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de çatışmaların durdurulmasının Halep'i de kapsaması için gerekli düzenlemelerin ile sonuçlandırıldığını, düzenlemelerin Şam saati ile 00.01'de yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Suriye'de şiddetin düşürülmesi ve çatışmaların durdurulmasını ülke genelinde teyit için gösterdiğimiz acil çabalar çerçevesinde ABD ile , bu çabaların Halep ili, Halep şehir merkezi ve çevre bölgelere genişletilmesi için gerekli düzenlemeleri dün geç saatlerde sonuçlandırdı." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, "Bunun bugün Şam saatiyle 00.01'de yürürlüğe girmesinden bu yana bazı yerlerde çatışmalar sürse de bu bölgelerde genel olarak şiddetin azaldığını gördük." ifadesi yer aldı.

"Yenilenmiş" çatışmaların durdurulması durumunun sürdürülebilir olması için ile geliştirilmiş izleme çabaları hakkında koordinasyon içinde olunduğu belirtilen açıklamada, tüm taraflara "yenilenmiş durdurmaya" şubatta imzalanan çatışmaların durdurulması anlaşması koşullarında uymaları çağrısı yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ayrıca Rusya'dan Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun eş başkanı olarak Esed rejimine bu çabalar konusunda baskı yapmasını istedi.

Açıklamada, ayrıca, rejimin gece Doğu Guta'ya düzenlediği hava saldırılarının ardından bugün Doğu Guta'da 48 saat boyunca çatışmaların durdurulmasının teyit edilmesinin de memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, amaçlarının Suriye'de yerel ateşkesler yerine ülke genelinde geçerli olacak bir çatışmaların durdurulması anlaşması olduğunu vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Rusya anlaştı! Saat 00.01'de başlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN