Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ya tehdit gibi mesaj!

Almanya'da bulunan Savunma Bakanı Carter, ''nın saldırgan eylemleri onları yalnızlaştıracak, bizi ise birleştirecek' dedi.

Giriş Tarihi: 4.5.2016 01:54 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 02:15
ABD'den Rusya'ya tehdit gibi mesaj!

Savunma Bakanı Ashton Carter, "'yı bir düşman haline getirmek istemiyoruz. Ama kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın; müttefiklerimizi, ilkeler temelindeki uluslararası düzeni, pozitif geleceğimizi savunacağız." dedi.

Carter, Almanya'nın Stuttgart kentindeki ABD Avrupa Komutanlıgˆı karargahında düzenlenen devir-teslim töreninde yaptığı konuşmada, 'nın son dönemdeki saldırgan dış politikasını eleştirdi.

Rusya yönetiminin Ukrayna, Gürcistan ve Moldova'ya yönelik saldırgan tutumuna, Baltık ülkelerine yönelik tehditlerine ve bölgede gerilimi tırmandırmasına tepki gösteren Carter, buna karşı NATO'nun caydırıcılığını güçlendirmeye dönük adımları sürdüreceğini vurguladı.

ABD Savunma Bakanı, "Rusya'nın saldırgan eylemleri yalnızca onun daha da fazla yalnızlaşmasına yol açacak, müttefiklerimizi ise birleştirecektir" ifadesini kullandı.

KÜBA'YA 40 YIL SONRA ABD GEMİSİ GELDİ

Batılı ülkelerin geçmişte Rusya ile birçok alanda iş birliği yaptığını, bunun tüm taraflara yarar sağladığını belirten Carter, Washington yönetiminin, Rusya'nın, son dönemdeki politikasını gözden geçirip yeniden yapıcı bir aktör haline gelmesini umut ettiğini kaydetti.

Carter, "Bizler Rusya'ya kapıyı açık tutmaya devam edeceğiz. Ancak bu konuda karar vermesi gereken Kremlin." dedi.

ABD'DEN RUSYA'YA "YAPTIRIM" MESAJI!

Savunma Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler bırakın bir sıcak savaşı, Rusya ile bir soğuk savaşı da istemiyoruz. Rusya'yı bir düşman haline getirmek istemiyoruz. Ama kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın; müttefiklerimizi, ilkeler temelindeki uluslararası düzeni, pozitif geleceğimizi savunacağız."

Konuşmasında, Avrupa'ya yönelik güvenlik tehditlerinin son yıllarda büyük değişim geçirdiğine işaret eden Carter, müttefiklerin hibrid savaş ve siber güvenlik konularına daha fazla eğilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Carter, Avrupa ülkelerine bütçelerinden savunmaya daha fazla kaynak ayırmaları çağrısını da yineledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Rusya'ya tehdit gibi mesaj!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN