Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GK Halep için olağanüstü toplandı

Giriş Tarihi: 5.5.2016 00:08
BMGK Halep için olağanüstü toplandı

Güvenlik Konseyi, 'nin talebi üzerine Halep'te artan şiddeti görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Güvenlik Konseyi (BMGK), 'nin talebi üzerine Halep'te artan şiddeti görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Toplantıda bölgedeki son duruma ilişkin BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman üyelere sunum yaptı.

Suriye rejiminin son iki haftada Halep'e düzenlediği saldırılarının "tüm savaşın en şiddetli saldırısı" olduğunu kaydeden Feltman, tüm taraflara çatışmaların durması anlaşmasına Halep'in de dahil edilmesi çağrısını yaptıklarını söyledi.

"Rusya ve ABD'nin, ülke genelindeki çatışmaların durması anlaşmasının Halep'e de uygulanacağına yönelik açıklamalarını not ettik" diye konuşan Feltman, tarafların bu karara hemen uymasını beklediklerini dile getirdi.
"1,3 milyon kişi bomba korkusuyla sığınaklarda"

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien da Konsey'deki konuşmasında Halep'teki ölümler ve yıkımlardan "dehşete düştüğünü" söyledi.

Halep'in doğusunda 300 bin kişinin bir sonraki hava saldırısının ne zaman geleceği korkusuyla yaşadığını, batıda ise yaklaşık 1,3 milyon kişinin bomba korkusuyla sığınak ve bodrumlara sığındığını anlatan O'Brien, Halep halkının yaşam şartlarının tasvir edilemeyecek şekilde zor olduğunu vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BMGK Halep için olağanüstü toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN