Türkiye'nin en iyi haber sitesi

benzeri 3 gezegen var

’deki La Silla Gözlemevi’nde Trappist teleskobuyla benzeri 3 gezegen keşfedildi. Gezegenlerde yaşama elverişlilik konusundaki en büyük handikap ise yüksek radyasyon oranı...

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Dünya benzeri 3 gezegen var
ökbilimciler, dan 40 ışık yılı uzaklıktaki bir ultrasoğuk cüce (sönük ışıklı) yıldızın yörüngesinde Dünya büyüklüğünde 3 gezegen keşfetti. Avrupa Güney Rasathanesi'nin (ESO) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, La Silla Gözlemevi'ndeki dev teleskopu kullanan astronomlar, güneşin 10 katı küçüklüğündeki ultrasoğuk sönük ışıklı yıldızı izlerken, yıldızın ışığının aralıklarla söndüğünü fark etti.

KIRMIZI DÜNYALAR...
Cüce yıldız ile Dünya arasında cisimler olduğunu anlayan bilim adamları detaylı gözlemler ile yıldızın yörüngesinde hacimleri Dünya ve Venüs'e benzer 3 gezegen bulunduğunu belirledi. Cüce yıldıza Trappist-1 ismini koyan astronomlar, Güneş'ten çok daha soğuk ve kırmızı, Jüpiter'den ise çok az daha büyük bu tür bir yıldızın etrafında ilk defa gezegen bulunduğunu kaydetti. Araştırmayı yürüten astronomlardan Emmanuel Jehin, "Şimdiye kadar, ultra-soğuk cüce yıldızların yörüngesinde bu tür "kırmızı dünyaların" bulunması tamamen teorikti. Ancak bu kadar sönük bir kızıl yıldız etrafında sadece bir gezegen bulmadık, 3 gezegenli bir sistem keşfettik" dedi. Trappist-1'in etrafındaki gezegenlerin büyüklüklerinin Dünya'ya çok yakın olduğunu, iki gezegenin yörünge dönüş süresi 1.5 ve 2.4 gün iken son gezegenin dönüş süresinin 4.5 ile 73 gün arasında değiştiğini tespit etti. Keşif ile ilgili araştırmanın başyazarı Michael Gillon, "Güneş'in yakınlarında Dünya'ya benzer gezegen aramamızın sebebi, mevcut teknolojimizle yaşam olup olmadığını bulabileceğimiz yerler olması. Evrende yaşam arıyorsak buradan başlamalıyız" diyor. Ancak yıldızlarına çok yakın olmalarına rağmen, yıldızın sönük olması nedeniyle bu gezegenlerin Dünya'nın Güneş'ten aldığı radyasyonun 4 katı radyasyon aldığı belirlendi. Bu da uygun yaşam koşulları bulmak açısından handikap.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya benzeri 3 gezegen var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN