ile anlaşma ay sonunda tamam

ve görüşmelerinde son düzlüğe girildi. Taraflar bu ay içinde yeniden görüşecek. Gazze ablukasının kalkması ve Mavi Marmara kurbanlarına tazminatta anlaşılması bekleniyor

Giriş Tarihi: 4.5.2016
İsrail ile anlaşma ay sonunda tamam
ilişkilerinin iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirilen görüşmelerde sona gelindi. Mavi Marmara kurbanlarına tazminat ve Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılmasının ele alındığı görüşmelerde taraflar, bu ay içinde yeniden bir araya gelecek. Ankara ve Tel-Aviv bu görüşmenin son toplantı olmasını isterken, teknik detaylarda da uzlaşma sağlanacağı görüşü hakim. Ankara'daki üst düzey yetkililer, İsrail'in Gazze'ye yönelik denizden ve karadan uyguladığı ambargoyu kaldıracağına dair olumlu bir görüşün hakim olduğunu söylüyor. Ancak İsrail, Gazze'ye denizden ve karadan uyguladığı ambargoya son verse bile bu defa Kahire ve Ramallah yönetiminin ambargosunun süreceğine dikkat çekiliyor. Darbe ile Mısır yönetimini ele geçiren Abdülfettah Sisi'nin Gazze'ye açılan Refah Sınır Kapısı'nı kapatması Ankara'nın tepkisini çekiyor. Kahire ve Ramallah'ın ambargosunun sürdüğü bir ortamda İsrail ambargoya son verse bile Gazze limanının kapasitesini öne sürerek insan ve mal girişini belli bir seviyede tutabileceği belirtiliyor. Bu da Gazze'yi ayağa kaldırmak isteyen 'nin istediği kadar yardımı gönderememesine neden olabilir.

GAZZE DÜNYAYA AÇILACAK
Türkiye, Gazze'yi ticaretle dünyaya açmak istiyor. Ambargodan önce Gazzeli çiftçilerin ürettiği çiçekler, İsrailli tüccarlar üzerinden Avrupa'ya pazarlanıyordu. Türkiye, Gazze'de ticari hayatı canlandırmak için küçük ve eski olan Gazze limanı yerine yeni bir liman kurulmasını istiyor. İsrail ticaretin Aşdod üzerinden yapılabileceğini savunuyor. Görüşmelerde bu konular da müzakere edildi. Her iki ülke ilişkileri için anlaşma imzalansa bile Ankara ve Tel-Aviv bir süre anlaşmanın uygulanıp uygulanmadığını yakından takip edecek. İsrail yönetimi, Mavi Marmara dolayısıyla Türkiye'de açılan bireysel davaların düşmesini, hatta geri çekilmesini istiyor. Türkiye'nin kuracağı fon üzerinden ailelere tazminat ödenmesinde anlaşıldığı belirtiliyor.

TÜRKİYE'YE "GAZZE JESTİ"
İsrail'in, "Türkiye'ye jest" yapmak amacıyla Gazze'ye çimento girişine yeniden izin vereceği iddia edildi. İsrail resmi radyosunun haberine göre, İsrail hükümeti özel sektör tarafından kullanılmak üzere Gazze Şeridi'ne çimento girişine önümüzdeki günlerde yeniden izin verecek. 2010'daki Mavi Marmara katliamından sonra, Türkiye-İsrail ilişkileri kopma noktasına geldi. Her iki ülke elçilerini çekerken Türkiye, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için üç şart öne sürdü: İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi, Mavi Marmara kurbanlarının ailelerine tazminat ödenmesi ve Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılması. Türkiye'den özür dileyen İsrail'in, diğer iki şartı da yerine getirmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ile anlaşma ay sonunda tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN