Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'dan Esad rejimine çağrı!

Başkanı Barack Obama, tehdit oluşturduğu gerekçesiyle hakkında daha önce ilan edilen "ulusal acil durumu" uzatarak, Esad rejimine savaşı durdurması ve çatışmaların durdurulması anlaşmasını sürdürmesi için çağrıda bulundu.

Giriş Tarihi: 4.5.2016 01:51
Obama'dan Esad rejimine çağrı!
Obama, Temsilciler Meclisi ile Senato'ya mektup göndererek hakkında 2004'te ilan edilen ve sonraki yıllarda birkaç kez güncellenen ulusal acil durumu uzattığını bildirdi.

Obama, mektubunda, rejimin özgürlük ve herkesi temsil eden bir hükümet talebinde bulanan halkına karşı yürüttüğü acımasız savaşın halkı tehlikeye sokmasının dışında bölgeyi de istikrarsızlaştırdığını belirtti.

Obama, "Suriye rejiminin kimyasal ve biyolojik silahları kovalayan, terör örgütlerini destekleyen ve Lübnan hükümetinin etkin olarak işlemesini engelleyen eylemleri ve politikaları aşırıcılık ve mezhepçiliği beslemekte, 'nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisine olağan dışı tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenlerle ulusal acil durumun devamına ve buna bağlı yaptırımların sürmesinin gerekli olacağını tespit ettim." ifadesini kullandı.

ABD'nin rejimin kullandığı acımasız şiddeti ve insan hakları ihlallerini kınadığını vurgulayan Obama, "ABD, Esed rejimine acımasız savaşı durdurması, çatışmaların durdurulması anlaşmasına bağlı kalması, insani yardımların ulaştırılmasını sağlaması ve daha fazla demokrasi, fırsat, özgürlük ve adalete giden bir gelecek sağlayacak bir siyasi geçişe izin vermesi çağrısında bulunmaktadır." ifadesine yer verdi.

Obama, ulusal acil durumu devam ettirme ya da sona erdirme kararında Suriye hükümetinin oluşumu, politikaları ve eylemlerinin göz önünde bulundurulacağını kaydetti.Kaynak: AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan Esad rejimine çağrı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN