Faytoncular belediye başkanına karşı...

Türk faytoncular, Belediye Başkanı’nın, seçim bağışı karşılığında şirketlerine ‘teşekkür’ için, turistik faytonları kaldırmaya çalıştığını iddia etti. Savcı Bharara soruşturma başlattı

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Faytoncular belediye başkanına karşı...
Belediye Başkanı Bill de Blasio'nun seçim kampanyasında topladığı bağışları inceleme altına alan New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara, Türk faytoncuların öne sürdüğü rant iddialarını soruşturuyor.

'ASIL MESELE ATLAR DEĞİL'
Türk faytoncular, Bill de Blasio'nun Central Park'ta faytonları kaldırma çabasının, seçim kampanyası sırasında kendisine yardım eden yatırım şirketlerine "diyet borcunu" ödemek olduğunu iddia etmişti. New York Güney Bölgesi Savcısı Bharara ve Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance Jr.'ın, Başkan de Blasio'nun seçim kampanyasına yapılan bağışları inceleme altına aldığı ve Türk faytoncuların öne sürdüğü iddialarla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi. New York'un turistik Central Park'ında sahibi olduğu iki faytonu işleten Nurettin Kırbıyık, geçtiğimiz ocak ayında Amerika'nın Sesi'ne, Central Park'ta faytonculuk yapan Türkler adına açıklama yapmış ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio'yu faytonculuk sektörünü bitirmek için emlak ve inşaat şirketlerinin çıkarları doğrultusunda hareket etmekle suçlamıştı. Kırbıyık, asıl meselenin atlar ve faytonlar değil rant olduğunu savunarak şunları iddia etti: "Asıl mesele bir inşaat firmasının Javit Jacob's Fuar Merkezi'nin karşısında dev bir projeye imza atmaya hazırlanırken karşısına çıkan engeldi. Yatırımcı firma bütün bloktaki binaları satın aldı. Sadece Central Park'ta fayton işleten İrlandalı bir kişiye ait olan ve ahır olarak kullanılan bir binayı satın alamadı. Yatırımcı da ahırı satın alamayınca New York'taki bütün faytonları kaldırmak ve bu şekilde tek engel olan bu ahırı ortadan kaldırmak istedi. Seçim kampanyalarında Başkan Bill de Blasio'ya büyük paralar bağışladı. Hayvansever derneklere yardım etti. Faytonların kaldırılması için en fazla tepki veren hayvansever derneğinin arkasında da bu kişinin olduğu ortaya çıktı. Saati 20 dolara hayvanseverlikle ilgisi olmayan adamları tutup bağırttılar. Bu kişilerin protestoculara para verdiği ve seçim kampanyalarında Blasio'ya yaptığı maddi destek belgelendi. Medya bunları ortaya çıkarınca başka bir oyun sahneye konuldu."

İDDİA: PARALI PROTESTOCULAR TUTULDU
Central Park'ta iki faytonu işleten Nurettin Kırbıyık'ın, 20 dolar karşılığında paralı hayvanseverler tuttuğunu ileri sürdüğü NYCLASS adlı kuruluşun, seçimler sırasında yaptığı bağışlar inceleme altına alındı. Savcı Bharara bağış karşılığında bu gruplara çıkar amaçlı sözler verilip verilmediğini araştırıyor. NYCLASS ise sadece hayvan haklarının savunucusu olduklarını açıkladı. New York gazeteleri de gelişmeleri sayfalarına taşıdı. Wall Street Journal, Belediye Başkanı de Blasio'nun son iki yıldır tüm çabalarına rağmen belediye meclisinden istediği kararları çıkartamadığını ve Central Park'ta hizmet veren faytonlara yasak getiremediğini belirterek başkanın seçim kampanyası sırasında aldığı bağışlarla faytonlara getirilmeye çalışılan yasaklar arasındaki bağlantının hem eyalet hem de federal düzeyde soruşturulduğunu yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faytoncular belediye başkanına karşı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN